Analýza vraždy (Jed Rubenfeld)

Jed Rubenfeld Analýza vraždyProfesorovi práva z americké univerzity Yale, Jedu Rubenfeldovi, se povedlo přivést na svět skvělou prvotinu, když vyšel z tajemné okolnosti okolo návštěvy Spojených států Sigmunda Freuda, doplnil ji o vraždu mladé dívky v luxusním hotelu a vše ještě okořenil spoustou odkazů na Williama Shakespeara.

V novém luxusním hotelu na newyorském Manhattanu byla zavražděna mladá žena. Mrtvé tělo se však ztrácí a rozhodně to není jediná ze záhad v tomto příběhu. Brzy nato je brutálně napadena mladá dívka Nora Actonové, která poté ztratí řeč. V té době přijíždí do Spojených států známý vídeňský psychiatr Sigmund Freud se svým žákem Carlem Jungem a je povolán, aby se pokusil dívce pomoci. Freud ale dívku svěřuje do rukou mladého amerického psychoanalytika, Strathama Youngera, který je Norou okamžitě uchvácen. Lidské osudy se zamotávají, příběhy proplétají…
Analýza vraždy je plná skutečných odkazů na New York okolo roku 1909, který je opravdu barvitě vylíčen nejen co se týká vzhledu města, ale i společnosti, převážně smetánky. I některé rozhovory včetně sporů mezi Freudem a Jungem jsou rovněž podle skutečnosti. Dokonce se i v případě týkajícím Nory, se autor inspiroval skutečnou událostí. Spoustu toho ovšem zbylo na Rubenfeldově fantazii.
Rubenfeld se pohybuje v psychoanalytice tak zručně (podle mého laického názoru), že až člověk těžko uvěří, že autor je právníkem.
Skvělým zpestřením je policejní detektiv Jimmy Littlemore, který zpočátku působí jako velký prosťáček, jeho hlášky nepostrádají ironii, zvláště ty vedené s koronerem Hugelem, později jsme my čtenáři nuceni na detektiva změnit názor.
V knize Ed McBaina, Slyšte! se to sice odkazy nebo spíše citáty z děl Williama Shakespeara hemží daleko více, v knize Analýza vraždy mají odkazy na dílo spíše charakter ve vztahu k psychoanalýze.
Analýza vraždy dává možnou odpověď na to, co se mohlo stát při návštěvě Freuda ve Spojených státech a proč Američanům říkal „divoši“. Zároveň si můžeme učinit malou představu o začátcích psychoanalýzy v Americe.
Analýza vraždy vyšla v originálu v roce 2006 a od té doby prozatím Jed Rubenfeld nevydal další knihu. Po tak dobrém titulu se bude velmi těžko pokračovat, přesto doufám, že si brzo budeme moci přečíst něco dalšíh0, třeba opět z kombinace historie a tajemné detektivky.

Originál: The Interpretation of Murder, 2006
Překlad: Jan Flemr
Vydala Euromedia Group k.s. – Knižní klub, 2008
464 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA