Alexander Mccall Smith

Vyšlo česky / Ocenění I Odkazy

BIOGRAFIE ::

* 24. srpna 1948 Zimbabwe, Afrika

Skotský spisovatel, profesor a amatérský muzikant.

Jeho otec přijel s rodinou v 30. letech do koloniální Afriky, kde pak pracoval jako veřejný žalobce. Alexander a jeho tři sestry vyrůstali a chodili do školy v Bulawayo, než se vrátili do otcova rodného Skotska, kde Alexander vystudoval právo.
Postupem času se stal uznávaným profesorem lékařského práva na Edinburghské univerzitě, ze svého titulu procestoval celý svět, několik let žil i v Americe, ale pak se vrátil do své rodné Afriky, kde pomáhal založit právnickou fakultu na Botswanské univerzitě. Byl viceprezidentem v britské Human Genetics Commission, předsedou British Medical Journal Ethics Committee a členem Mezinárodní bioetické komise UNESCO.
Spolupodílel se na přípravě několika učebnic práva a medicíny, napsal také různá vědecká pojednání z filozofie, kriminalistiky a bioetiky.

I když všechno tohle zní důležitě, vědecky a nepřístupně, autor dokáže vystupovat a psát také jinak, lidsky. To už dokazuje mnoho let, kdy mu vycházejí jeho knížky pro děti, sbírky afrických lidových příběhů, převyprávění keltských mýtů, povídky a několik různých řad pohodového čtení.
Oblíbený je cyklus Nedělní filozofický klub s amatérskou detektivkou Isabel Dalhousie, ale úplně nejoblíbenější jsou knihy ze série První dámské detektivní agentury, které byly přeloženy do 39 jazyků a mají své fanoušky po celém světě. Jejich hrdinkou je majitelka botswanské detektivní agentury madam Precious Ramotswe, dáma se zdravým rozumem a intuicí, zachovávající tradice svého národa. Tyto laskavé příběhy jsou plné afrického horka, lidové moudrosti, optimismu, jemného humoru a každodenního života dnešních Afričanů.

Autor nyní žije se svou ženou v Edinburghu, je emeritním profesorem Edinburghské univerzity a rád hraje na dechové nástroje. Spoluzakládal amatérský orchestr „The Really Terrible Orchestra“ (Opravdu příšerný orchestr), ve kterém sám hraje na fagot a jeho žena na lesní roh.
Podle knižní řady s madam Ramotswe se chystá televizní seriál, jehož pilotní film má režírovat Anthony Minghella a hlavní roli podle všeho dostala zpěvačka Jill Scott.

ČESKY VYŠLO :: 

  • Vůně Kalahari (The No. 1 Ladies’ Detective Agency; Alpress, 2004, přel. Pavla Kubaláková) Argo 03/2009 jako První dámská detektivní kancelář
  • Žirafí slzy (Tears of the giraffe; Alpress 2005, Argo 11/2009, přel. Pavla Kubaláková)
  • Srdce africké krásky (Morality for beautiful girls; Alpress 2006, přel. Pavla Kubaláková)
  • Písařská škola v Kalahari (The Kalahari Typing School for Men, Argo, 09/2010, přel. Petr Anténe) NOVINKA

ODKAZY ::
Oficiální stránky:
www.alexandermccallsmith.co.uk
www.randomhouse.com/features/mccallsmith/

OCENĚNÍ ::
2004 – CWA Dagger in the Library
2004 – British Author of the Year
2004 – Martin Beck Award (The No. 1 Ladies’ Detective Agency)
2006 – CBE – řád Britského impéria za služby literatuře

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.