Ukázka z knihy: Jean-Christophe Grangé Snoubenky smrti

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ od Jean-Christophe Grangého, který patří k populárním francouzským autorům současnosti. Kniha byla prestižním magazínem Lire vybrána mezi 100 nejlepších knih roku 2021. Přečtěte si ukázku z knihy autora legendárního thrilleru „Purpurové řeky“.

Zápletka mistrně drží děj, který čtenář doslova hltá. Napětí ještě umocňují věrné dobové reálie a atmosféra nastupujícího nacismu v Berlíně těsně před vypuknutím 2. světové války. Jean-Christophe Grangé je autorem legendárního thrilleru „Purpurové řeky“, podle kterého byl v roce 2000 natočen stejnojmenný film s Jeanem Reno v hlavní roli.

„Snoubenky smrti“ nejsou jen drsným thrillerem odhalujícím démony jednotlivců. Jde mnohem výš – naprosto dokonale vykresluje atmosféru posledních dní v Německu před válkou. Pozlátko bezstarostného života plného zábavy, obrazy z psychiatrického ústavu i domácnosti běžných německých občanů, kteří se musí podřídit novým pořádkům, ať už je chtějí nebo ne. Navíc však román hluboce sonduje člověka a jeho podstatu. Jak by se každý z nás zachoval v extrémních situacích? V knize „Snoubenky smrti“ je jich dost a jejich závažnost umocňuje spojení krimi případu s historickými souvislostmi.

Při čtení stále dokola zvažujeme, zda jsou hlavní hrdinové kladné postavy či nikoli. Všechny totiž v sobě mají něco, co obecně odsuzujeme. Po stopě vraha se vydává nesourodá trojice. Simon Kraus je fešný a skvělý psychoanalytik, který se ale nestydí svoje pacienty vydírat. Mina von Hassel, bohatá rozmazlená aristokratka a alkoholička a konečně Franz Beewen, člen nechvalně známé tajné policie Gestapo. Nakonec zjistíte, že ve všech je něco, proč stojí za to jim nakonec fandit.

Jean-Christophe Grangé (1961) je francouzský novinář, scenárista a autor thrillerů i mysteriózních románů. Profesně začínal jako nezávislý reportér, psal pro Paris Match, Sunday Times nebo National Geographic. V roce 1991 získal novinářskou cenu Reuter Prize za reportáž o ubývání lesů, v roce 1992 pak Světovou cenu tisku za reportáž o kormoránech. Svou první knihu Let čápů (Le vol des cigognes) napsal v roce 1994. Jeho druhý román Purpurové řeky (Les rivières pourpres) zaznamenal obrovský úspěch a v roce 2000 byl podle něj natočen stejnojmenný film s Jeanem Reno v hlavní roli. V nakladatelství XYZ vyšlo kromě tohoto thrilleru i jeho pokračování s názvem Poslední lov (La dernière chasse) či psychologický román Černá linie (La ligne noire).

Přečtěte si ukázku z knihy Snoubenky smrti.

41.
Simon zvedl ruku a gestapák si jich konečně všiml. Jak procházel sálem, ozývalo se hučení, jakési nezachytitelné chvění. Beewen byl typ muže, který mohl vyvolávat pouze hrůzu. A v Berlíně v září roku 1939 se tato příšerná moc zdvojnásobila.
Greta už vstávala.
„Co to znamená? Jak jsi mi to mohl udělat?“
Natáhla ruku ke kabelce, ale Simon ji chytil za zápěstí, a co nejpřirozeněji řekl:
„Představuji ti svého přítele Franze Beewena. Nemáš se čeho bát.“
Greta z obra nespouštěla zrak. Strach jí dodal nečekanou aroganci.
„Vy jste esesák?“ zeptala se ho, jako by mu plivla do tváře.
Simon očima přeletěl restauraci. Upíraly se na ně všechny pohledy.
Popadl židli od vedlejšího stolu a vyzval Beewena, aby se posadil.
„Jsem z gestapa,“ potvrdil Beewen. „Ale sem jsem přišel jako přítel.“
„Nemáš se čeho bát,“ opakoval Simon.
Greta klesla vyčerpaně zpátky na židli. Byla úplně rudá a vypadalo to, jako kdyby se její naondulovaná kadeř na čele třásla.
„Moc bych si přál,“ pokračoval Franz laskavě, „abychom si tady a teď promluvili neformálně.“
„O čem?“
„O vašem snu. O mramorovém muži.“
Greta hledala očima Simonův pohled.
„Nerozumím.“
Simon se ji snažil naprosto přirozeně povzbudit.
„Je to jednoduché. Zajímá nás ten sen. Nechtěj po mně, abych ti vysvětloval proč, ale ten mramorový muž hraje roli v případu, na jehož vyšetřování se podílím.“
„Jakou roli?“
„Greto, uklidni se. A prostě nám popiš tu osobu…“
Teď si nervózně hrála s vidličkou. Oči měla sklopené. Vteřiny jako kdyby se v téhle atmosféře ostrého napětí spalovaly.
„Pro začátek,“ pokračoval Simon, aby jí zabránil v dlouhém přemýšlení,
„nám přesně řekni, kdy se ti o něm zdálo.“
„Předevčírem. Ten den, co jsme se viděli.“
„A znovu včera?“
„Dnes v noci, ano.“
„Obličej měl z mramoru, je to tak?“
„Ne. Už jsem ti říkala, že měl masku. Jako maškarní, ale ne tak hranatou.
A spodek obličeje měl odkrytý… Mramor byl hladký, zelený.“
„Jak to udělal, aby viděl?“
„Měl v úrovni očí žlábek…“
„Řekl ti něco?“
„Ne. Vypadal jako obyčejný úředník. Byl… netečný.“
„Říkala jsi mi o kanceláři. Vzpomínáš si na nějaké zařízení?“
„Vedle něj byl kotel.“
„Chceš říct kamna?“
„Ne, litinový kotel jako v lokomotivě. Dvířka byla pootevřená, vevnitř byly plameny a praskaly. V mém snu nebyl ten kotel na vytápění, ale fungoval jako popelnice. Muž tam možná chtěl hodit moje potvrzení, nebo možná i mě, kdyby zjistil, že nejsem dobrá Němka…“
Krátké ticho. Přišel číšník a pohledem se zeptal Simona: Obsahu talíře se ani nedotkl. Psychiatr na něj mávl, aby šel pryč.
„A pak?“ zeptal se Simon, když číšník odešel.
„To je všechno. Celá scéna se opakovala. Přišla jsem, mramorový muž mě požádal o mé potvrzení árijského původu. Sen pak už nepokračoval.
Nevím, jestli moje potvrzení bylo v pořádku nebo ne, jestli já byla v pořádku nebo ne. Dívala jsem se do toho kotle a představovala jsem si, jak v něm uhořím zaživa…“

ANOTACE

Temná detektivka z předvečera druhé světové války od autora bestselleru Purpurové řeky Krásné a bezstarostné. Takové jsou manželky nacistických pohlavárů známé jako Nevěsty. Zatímco v Evropě to vře, tyto dámy se nerušeně scházejí v berlínském hotelu Adlon na sklenku šampaňského. Brzy však i ony na vlastní kůži okusí, jak se prohrává boj o vlastní život. Do vyšetřování série brutálních vražd se pouštějí tři lidé: neortodoxní psychoanalytik, bohatá dědička a nemilosrdný gestapák. Co když se ale pachatel skrývá jinde, než si všichni myslí? Snoubenky smrti, to jsou dámy „z rajchu“, krásné a bezstarostné, které se každé odpoledne scházejí v berlínském hotelu Adlon, aby si popovídaly a popily šampaňské, zatímco Evropa je v předvečer druhé světové války na pokraji zhroucení. Jsou to ale také oběti tajemného vraha, který je postupně překvapuje na březích Sprévy či u berlínských jezer. Po jeho řádění z nich zbydou jen zohavené mrtvoly… V rozžhaveném Berlíně, který se chvěje doslova jako kráter sopky, se do vyšetřování pouštějí tři jedinečné bytosti. Simon Kraus, nadaný psychoanalytik, gigolo a tak trochu vyděrač. Franz Beewen, brutální a nemilosrdný gestapák, a Mina von Hassel, bohatá dědička a psychiatrička. Vydávají se po stopách netvora a postupně odhalují otřesnou pravdu. Zlo totiž není vždy tam, kde ho očekáváte…

Nakladatel XYZ, 613 str., 549 Kč

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA