Zvláštní, ale pravdivé (John Searles)

Rodina Chaseových se po Ronnieho smrti rozpadla. Když k nim ale přijde jeho dávná přítelkyně s tím, že je s Ronniem těhotná, je to jako granát…

Ronnie Chase se zabil při autonehodě před pěti lety. Rodinu ta tragédie zdrtila – otec se odtrhl, našel si mladou ženu a žije nový život jinde. Matka Charlene se zakuklila v bublině nenávisti vůči všem, kterým nezemřel oblíbený syn. A bratr Phillip, který se zlomenou nohou musí bydlet znovu u matky, se snaží necítit nic. Melissina zpráva o těžko uvěřitelném těhotenství rozvíří jejich všední životy a donutí je čelit světu bez Ronnieho, každý po svém…

Když jsem si přečetla anotaci, myslela jsem, že v knize půjde o něco podobného jako v jedné detektivce Tima Weavera: dávno oplakaný kluk s vlastním úmrtním listem svou smrt jen fingoval a někde žije. Tohle ale není ten případ. A není to ani typická detektivka.  I když se tu po kouskách skládá, co se tu noc před lety stalo i co se stalo teď, hlavní jsou příběhy lidí, do tragédie zapojených – ať už rodiny, Melissy, její sestry, lidí, u kterých Melissa bydlí… Všechno je do sebe propojené, děsivě a osudově.

John Searles napsal podivuhodný kriminální román, od kterého nevíte, co čekat, a tak vás může jenom překvapit. Není ideální pro příznivce rychlé akce, to spíš pro ty, kteří se rádi nechají zavinout do pomalé pavučiny vztahů a souvislostí. Je skvělé, že anotace zůstala skoupá na obsah knihy, protože tím je mrazivá druhá polovina románu ještě působivější.

Kniha mi připomněla jiný psychologický příběh Sestup – i tam se rodina vyrovnávala s tragédií, po které už nic nebylo jako dřív.

Letos šla v Kanadě do kin filmová adaptace a já vlastně lehce závidím těm, kdo film uvidí bez znalosti knižní předlohy – protože se dočkají překvapení, nebudou dopředu znát pointu. Ale jak už to bývá, předlohy jsou obvykle komplexnější, lepší… uvidíme.

Originál: Strange, but True, 2005
Překlad: Kateřina Niklová
Vydal: Mystery Press, 2018
361 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.