Záhadná smrt na venkově (T. E. Kinsey)

Prý že na venkově je nuda a klid… To aspoň tvrdili známí lady Hardcastleové, když se na venkov stěhovala. Ale protože hned v druhé kapitole narazí na mrtvolu, asi to s tím klidem nebude tak horké…

Lady Hardcastleová je výstřední vdova po britském diplomatovi, s kterým procestovala svět a leccos zažila. Není tedy typickou dámičkou z vyšší společnosti, která by při pohledu na oběšence omdlívala. Spolu se svou služebnou Florence vlastně vyšetřování uvítají, je to něco, co je zas uvrhne do středu dění. A když místní inspektor vezme za vděk prvním podezřelým, který se namane, a dál už nic neřeší, pustí se do případu tyhle dvě dámy důkladněji.

Celé vyprávění se nese v příjemném duchu – vypráví komorná Flo, která je vlastně víc společnice lady než její služka. Hodně spolu zažily a přátelsky se popichují, jejich symbióza však dělá hlavu ostatnímu personálu – Flo se zkrátka vymyká. Ale její praktičnost a tutlaný sarkasmus je ideálním doplňkem chaotické rozevlátosti excentrické lady.

Venkovská společnost opravdu připomíná Agathu Christie, zmíněnou na obálce knihy, jen o pár desítek let dříve. Příběh je zasazen do roku 1908, do doby, kdy se svět měnil – v Londýně už měli elektrické osvětlení, zatímco na vsi měli telefon jen na policejní stanici. Aristokracie už větřila přicházející změny a začala se víc družit s obchodní vrstvou – což tady dokládají zásnuby šlechtické dcerky se synkem loďaře, ale venkov si stále držel staré způsoby.

Zatímco čtenář se baví vtipnými komentáři Flo a hádá, kolik je vlastně lady H. let, dojde k další vraždě a krádeži smaragdu. Docela rušno na tak malou vísku kdesi v Gloucestershiru…

Spousta knih nese na obálce srovnání k Agathě Christie, ale málokterá tomu opravdu odpovídá. T. E. Kinsey podle mého předvádí ukázkovou kombinaci Agathy a novější britské autorky M. C. Beaton – je tu venkovské prostředí jako na St. Mary Mead, plus výstřední hrdinka (nebo dvě) která do něj příliš nezapadá, tak jako Agatha Raisinová ze série od Beatonové. A stejně jako tam i tady je detektivka prodchnuta milým britským humorem, takže je to oddechovka první třídy – a můžeme se těšit na další díl. Na trhu pro vraždu vyšlo koncem října.

 

Originál: A Quit Life in the Country, 2016
Překlad: Ivan Němeček
Vydal: Beta, 2018
270 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.