Vyvolení (Jorn Lier Horst, Thomas Enger)

Co se stane, když spojí síly dva špičkoví autoři detektivek? Jeden je expert přes důkladné a detailní policejní postupy a druhý zas má jako vyšetřovatele novináře? Je jen logické, že z toho vyjde severská detektivka o policajtech a novinářích, důkladná, současná a realistická (když si tedy odmyslíte sériové vrahy…).

Komisař Alexander Blix je životem kapku omlácený polda, co špatně nese, že mu šéfuje jeho dávný kámoš s jedinou mozkovou buňkou. Když zmizí slavná sportovkyně zrovna v den její kampaně na vlastní životopis, vlije to Blixovi novou krev do žil. Až na to, že se znovu setká s jistou Emmou Rammovou, se kterou ho pojí nějaká temná minulost. Kvůli ní je tedy k mladé začínající novinářce shovívavější. Ale tohle je Emmin první krimi případ a v její práci není moc prostoru na sentiment…

Autoři se tu mezinárodně rozkročili a protáhli vyšetřování z norského Osla až do Dánska. Pečlivě sledují své postavy, jek bojují s vlastními chybami a svědomím. Sledují policejní rutinu z pohledu Blixe i drobná morální dilemata, jaká musí řešit moderní novinářka ve světě, kde boduje vyšší počet lajků a shlédnutí. Dá se říct, že sledovanost, popularita a sláva jsou ústředními motivy téhle knihy. Rozhodně jím není „zběsilé tempo“. I když se mrtvoly kupí, příběh nikam nespěchá. Získává si pozornost pomalu. Přiznávám, že Horstovy detektivky jsem vzdala pro jejich šnečí tempo. Možná že právě Engerově části vděčíme za to, že se tam děje vůbec něco.

Je trošku zvláštní být svědkem celkem dobré symbiózy poldy a novinářky. Obvykle stojí tyhle postavy na opačných stranách barikády, tady ale v podstatě spolupracují ve stylu „stejně se to všichni dozví, tak ať  z toho Emma má aspoň zásluhy u šéfky“. Anebo je to dané také tím, že nezkušená reportérka ještě má svědomí, dodržuje základní etiku, ještě z ní není zahořklý cynik.

Autoři napsali přímo ukázkovou severskou policejní procedurálku, hru kočky s myší alias policie s příliš chytrým vrahem. Jako by říkali „takhle to má vypadat“. Podle nich se totiž klasická severská krimi obejde bez berliček typu šílené zvraty a šokující odhalení. Kupodivu i bez nich se ve čtení nedalo přeskakovat, protože by vám mohla uniknout nějaká stopa nebo vývoj ve vyšetřování. Tady vše úzce navazuje jedno na druhé. A vše spěje k finále, které je překvapivě i lehce napínavé, zvlášť když se vyšetřování propojí s vysíláním reality show s vyřazovacím systémem.

Vyvolení tedy nejsou nervydrásajícím trhákem, ale kvalitní a promyšlenou detektivkou, která si nehraje na nic extra.

Originál: Nullpunkt, 2018
Překlad: Iva Kopečná
Vydal: Kniha Zlin, 2020
400 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA