Tichá smrt (Peter May)

Nejnovější detektivka oblíbeného autora je netypicky zasazena do Španělska, má však typického poldu – Skota…

Policistka Cristina Pradellová se připlete k zásahu, při kterém tragicky zemře těhotná žena. Její partner, svého času velmi hledaný zločinec na útěku, Cristině přísahá pomstu. Do Španělska si ho jede vyzvednout detektiv Mackenzie, který mluví španělsky plynně a v Londýně ho mají plné zuby. Pak ale zločinec Cleland uteče při převozu a situace se komplikuje. Nejen že Cristininy blízcí můžou být v ohrožení, ještě navíc musí hrdá Španělka spolupracovat s tím skotským podivínem…

V anotaci popsali Mackenzieho jako „svérázného, asociálního“. Nevím, co jsem si představovala, ale asi ne že bude od začátku tak nesympatický. Člověk by myslel, že policista by měl umět jednat s lidmi, evidentně to ale není klíčový požadavek u náboru. Jak ale příběh pokračuje, lépe ho poznáte a snažíte se přijít mu na chuť. (Připomínal mi Profesorku z Květů smrti, ta byla ještě větší mimoňka.) Mackenzie se rozvádí se ženou, odřízla od něj děti, nemá moc důvodů být veselý. Ale s jeho konfliktní povahou by si stejně pobyt na Costa del sol neužíval.

To Cristina je jiné kafe. Chytrá a ambiciózní, ale zaseknutá v mrňavé místní služebně, plné machistických frajerů. Spousta starostí s rodinou, ale jejich soudržnost a vřelost je v ostrém kontrastu se Skotovými problémy.

Knížka mi nějak nepadla do nálady. Nevím, proč jsem od španělského prostředí očekávala něco veselejšího. Nejpovedenější je tu skvělá obálka a popisy atmosféry, kde je obloha tak jasná, že bodá do očí. Jinak je tu podivínský polda, který je možná protivnější než průměr, ale tím sympatie nezískává. Truchlivý příběh Cristininy tety Any, hluchoslepé dámy, se kterou se osud nemazlil, jako by byl vystřižený z argentinské telenovely. Zlý a bezcitný drogový padouch zažije nepravděpodobný záchvěv empatie. Všechno tu na vás působí dost depresivně, jako by ani všechna ta nádhera Andalusie nestačila napravit špínu světa – May se nebojí ukázat i odvrácenou stránku domnělého ráje: boj s drogovou mafií, nelegální imigranti, stráně plné polo rozestavených vil jako důsledek ekonomické krize. (A to tam jezdí trávit zimní měsíce a údajně to místo miluje.)

Prostě žádná selanka, žádné růžové brýle. Ani žádný úsměvný oddych jako v sérii Enzo. Tichá smrt se se čtenáři nemazlí a nechá v něm jen tupou prázdnotu a mlhavé tušení, že dovolenou u moře stráví kdekoli jinde.

Originál: A Silent Death, 2020
Překlad: Linda Kaprová
Vydal: Host, 2021
367 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA