Strašidlo minulosti (Jaroslav Velinský)

Na první lásku si člověk pamatuje. I když byla před lety na svazácké brigádě a zmizela v nenávratnu. A když se Ota Fink, toho času soustružník, náhodou dostane do míst, kde viděl Lucii naposledy, silně to v něm rezonuje. Tím víc, když se dozví, že to léto Lucie zmizela doopravdy a že kdyby tenkrát řekl, co věděl, mohlo být leccos jinak. Ale kdeže loňské sněhy jsou. Teď nezbývá než mezi směnami v továrně zkusit zjistit, čí jsou ty kosti, co se tam našly, a jestli s tím vším nesouvisí zvláštní auto, o kterém měl mlčet…

Jaroslavem Velinským se určitě nepotkávám poprvé, ale je to už taková doba, že si nic nepamatuju a jsem znovu pobavená, unešená, úplně vedle. Jak je možné, že tak zajímavou sérii se sympatickým humorem nemám už dávno načtenou?

První, co čtenáře upoutá, je absence spisovné češtiny. „Český Phill Marlowe“ totiž mluví nádherně hovorově, tak jak běžný člověk přemýšlí, ale je mu obvykle žinantní tak i psát. Velinský se s tím nebabrá. Prostě lahoda. („…kdyby neměl na palici takovej blbej starej umaštěnej a srandovní klobouk.“)

Další jsou samozřejmě reálie – příběh se odehrává v roce 1959, všude samí svazáci, soudruzi a kádrové profily, leckomu to může připadat jako cesta časem, někomu už jako výjevy z učebnice dějepisu. Ať tak nebo tak, jste najednou tam a řešíte spolu s Otou, kolik si vydělá uklízečka na televizi Athos a jestli to není podezřelý, čí je zabraná vila a na čí straně bude esenbé tentokrát…

Speciální plusové body knížka má pro Pražáky, kteří můžou v úžasu procházet městem, kde se dalo ze Skalky do Vršovic dojet na kole, ale Karlín už byl mimo dosah…A kdeže byla ta hospoda Na Růžku?

I přes tu velkou časovou propast příběh neztratil nic ze své čtivosti, správné marlowovské melancholie a únavy těžkým životem (i když Phil měl asi jiné důvody než Ota Fink) a dočkáme se i pár správných šokujících odhalení.

Ota Fink se před lety vydával jen v omezeném nákladu a pouze pro členy klubu. Sehnat jeho knihy bylo proto celkem náročné a dobrodružné. Ale teď se dostal do dobrých rukou, vychází v krásné grafické úpravě a tak vůbec. Těším se na další díl.

Ilustrace obálky: Jaromír 99
Vydal: Mystery Press, 2023
331 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA