Na podpatcích (Dominik Dán)

Přicházející léto přináší nové příležitosti pro několik aktérů. Bude na nich, jak se rozhodnou, ale vždycky to nemusí být šťastné rozhodnutí.

Květen, 1998. Ředitelka gymnázia Kristýna Jánska má být vyhlášená Ženou roku. Cenu vyhlašuje prestižní módní časopis, kterému šéfuje známá kostýmní návrhářka Zora Kowalská. K překvapení Kristýny je to její spolužačka ze základní školy. Zatímco atraktivní Zora žije osaměle v luxusním bytě, Kristýna, ač neméně atraktivní, sotva vyjde s penězi a co je horší, žije s despotickým manželem, který ji mlátí. Dávné kamarádky a spolužačky se znovu sbližují a Zora nabídne Kristýně, že by se s jejím neutěšeným stavem dalo něco dělat…

Petra Pergnerová je ozdobou mordparty a potěchou pro oči mužských kolegů. Čáru přes rozpočet jim udělá její chystaná svatba s architektem Borisem. Kolegové však Petře jejího nastávajícího přejí, protože kupodivu zapadl do jejich party a držel s nimi krok při několika návštěvách jejich oblíbené hospůdky.

S přicházejícím létem přichází slavnostní zahájení sezóny v exkluzivním nočním baru. Majitel a provozní myslí na všechno, a tak není divu, že podnik už nějaký čas prosperuje. Vadou na kráse je místní opilec, poněkud retardovaný Peter Knut, který obtěžuje místní dívky a napadá hosty nožem. Z každého jiného podniku by ho už dávno vyhodili, ale Peter je bratrem místního mafiána Paľa, kterého se mnoho lidí, včetně majitele klubu bojí. Pokud si však má udržet hosty, musí se spojit s někým silnějším a mocnějším, než je Paľo.

Představovat fanouškům detektivek a thrillerů slovenského bestsellerového autora Dominika Dána, je už dnes myslím naprosto zbytečné. Patří k nejprodávanějším slovenským autorům a jeho sláva už dávno překročila hranice vlasti, a i u nás patří k velmi oblíbeným spisovatelům. Realisticky pojaté romány jsou řazeny z hlediska chronologie na přeskáčku a jsou často inspirovány skutečnými událostmi. Stylem vyprávění bývá Dán občas přirovnáván k Edu McBainovi. Fanoušky navíc těší tím, jak je pilný – někdy vydá i dva romány ročně.

Mnozí také poukazují na to, že se každý román více či méně liší způsobem vyprávění. Česky vydaná novinka osm let starého románu Na podpatcích je zvláštní tím, že v podstatě až do poloviny knihy k žádnému zločinu nedojde a mordpartu z (fiktivního) Našeho města zastihujeme jen sporadicky v „okurkové sezóně“, kdy se zdá, že jejich jedinou starostí je svatby kolegyně.

Střídavě sledujeme tři dějové linie – příběh Zory a Kristýny, Petřiny přípravy na svatbu a záležitost kolem nočního podniku. Přiznám se, že zápletka okolo Petry mě bavila nejmíň, i když má své výrazné místo na konci románu. „Pikle“ Zory a Kristýny jsou zase pojaté trochu jako sociálně-psychologický román pro ženy, zatímco poslední ze zápletek se zase nese v duchu „gangsterské noty“, která je výrazná v mnoha jiných Dánových příbězích. V první i poslední linii vyprávění je pak ještě celkem výrazný motiv „na kterou stranu se přidáš?“, přičemž každá volba svým způsobem výrazně ovlivní následující život několika aktérů.

Zatímco „gangsterská“ linie končí víceméně nevzrušeně, u ostatních linií se na závěr dočkáme poněkud hořkého překvapení. Když se však podíváme na děj zpětně, nejspíš uznáme, že se něco takového dalo čekat, zvlášť když už víme, jak se vyvíjely další příběhy.

Na podpatcích je tedy poněkud odlišný román, kde je méně mordparty a více emocí. Je však stále zajímavý, a i přes tři dějové linie dokáže bez problémů udržet čtenářovu pozornost.

 

Originální titul: Na podpätkoch (2011)
Vydáno: Slovart (2011)
Vydání v České republice: Slovart, spol. s r.o. (2019)
Přeložil: Jan Hanzlík (2018)
280 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA