Bez duše (Martin Stručovský)

Románová prvotina Martina Stručovského je důvodem, proč dát šanci české detektivce. Tenhle příběh totiž na české políčko přináší změnu. Kniha Bez duše je jiná a baví.

obálka knihy Martin Stručovský Bez dušeDetektivka může mít spoustu různých podob. Kritik a šéfredaktor internetového sci-fi deníku Sarden a autor několika povídek, Martin Stručovský, podnikl svou knihou riskantní krok a vsadil na jiný žánr, než je u české detektivky zvykem. Jeho titul Bez duše je ve stylu americké drsné školy a přivádí zajímavou hlavní postavu.

Za detektivem do knihkupectví

Na bývalého policistu, nyní spolumajitele knihkupectví a příležitostného soukromého detektivka bez licence, Matěje Mlynáře, se obrátí mladá žena, Marta Kučerová, že ji pronásleduje bývalý přítel. Na policii prý vše hlásila. Jenže když Matěj nechá kamaráda její příběh prověřit, zjišťuje, že se celá věc má možná úplně jinak.

Matěj je zničený smrtí své ženy a trápí se pocity viny. Těžko hledá blízké osoby, se kterými by navázal užší vztah. Trpí nejen vztah s matkou, ale nefunguje ani komunikace s jeho 15letou dcerou. Ta by právě v tomhle věku potřebovala podporu táty. Ani Matějovi se nevyhýbají problémy s alkoholem, které se snaží zvládat.

Americká drsná škola v české podobě

Ať měl Romana a Kučerovou na triku kdokoliv, udělal z toho osobní záležitost v momentu, kdy sáhl na moji rodinu. A v takových případech jsem si problémy nejradši řešil sám. (str. 56)

Komplikovaný detektiv, který řeší věci po svém. Násilí, drsný život ve městě. To všechno jsou odkazy na americkou drsnou školu. V Jindřichově Hradci, kde se příběh odehrává (a ve kterém žije i sám autor), působí trochu podivně, když se dějí věci jako v americkém velkoměstě. Kniha Bez duše je ale hodně čtivá, takže se možná nad tím pozastavíte, hned se ale vrátíte k ději, protože se od něj budete těžko odpoutávat.

Co se týká detektivní linie, je plná odboček a skutečného pachatele je prakticky nemožné odhalit.
I když mi pár stránek na začátku knihy přišlo, jako by se tam dostaly z batmanovského komixu, autor dokáže čtenáře velmi zručně zaujmout. Najednou zjistíte, že je většina knihy za vámi a vlastně ani pořádně netušíte, jak jste se na konec knihy dostali. Zjišťujete, že byste se s tímhle Matějem a dalšími postavami docela rádi ještě setkali v dalším příběhu. Pro tyto čtenáře mám potěšující zprávu, protože autor připravuje pokračování. Kdy se ale objeví na knižních pultech zatím vůbec není jasné.

Nakladatel: Motto, 2018
280 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA