Audiokniha Záhada zlaté štoly

Vlastimil Vondruška Záhada zlaté štolyCD Záhada zlaté štoly je audiokniha, má ale i prvky dramatizace. Jak je to možné? Zatímco jindy vycházejí romány jako audioknihy v nezkrácené verzi a tedy často na několika CD, nakladatelství Moba zvolilo jinou variantu.
Zkrácení příběhu tak, že se více jak dvousetstránková detektivka vejde pouze na dvě CD. Navíc celý příběh není čtený jedním jediným hercem, ale hned třemi. Jsou to Otakar Brousek starší, Martin Štěpánek a Martin Polách. Právě díky třem střídajícím se hlasům získávají obě CD na svižnosti a skoro si říkám, že je to lepší než vydání v delší, ale neupravené verzi. Otakar Brousek st. v roli Oldřicha z Chlumu (a snad by vás ani nenapadlo, že královského prokurátora mluví pán přes osmdesát), Martin Polách má na starosti všechny ostatní hlasy a Martin Štěpánek je vypravěč. Alespoň částečně tedy můžeme mluvit o dramatizaci, která se stejně jako režie ujal Jiří Miškovský. Poslech zpříjemňuje také středověk asociující hudba Jana Hrubého nebo různé zvuky – jako třeba plápolající krb. Abychom uvedli všechny účastníky, mistr zvuku Martin Tomas.

Zmínit je také třeba, že román je na CD rozdělen do celkem pěti částí (první CD tři, druhé CD dvě) vždy o zhruba pětadvaceti minutách. Celková stopáž tedy lehce přesahuje dvě hodiny. Na začátku každé z pěti částí si můžeme poslechnout stejný text. O době děje, o králi Přemyslu Otakarovi II., za jehož vlády se příběh odehrává.
Na začátku nové části je také ukončení minulé, nebo stručné shrnutí závěru předcházející části. Důvod se nabízí. CD vzniklo ve spolupráci s Českým rozhlasem Sever a v případě vysílání na vlnách rozhlasu po dílech je takováto rekapitulace pochopitelná.
Pro toho, kdo si chce pustit vždy jen kousek, je opakování rozhodně milé, kdo si ale chce celý příběh poslechnout najednou, toho mohou následující pasáže zbytečně obtěžovat a pro vydání CD by bylo možná vhodnější jejich vystřižení.

V knižní verzi je Záhada zlaté štoly třetím příběhem Vlastmila Vondrušky z edice Hříšní lidé Království českého, po Dýce s hadem druhá audiokniha. Setkáme se tu s postavami známými i z dalších příběhů. Kromě samotného královského prokurátora jsou to tedy jeho dva asistenti – panoš Ota ze Zastřizlí a vojenský velitel Diviš. Další postavou je sám král Přemysl Otakar II. Právě on povolá Oldřicha do Prahy a pověří prokurátora, aby se pustil do vyšetřování krádeže zlata, které bylo ukradeno při převozu z dolů v Jílovém. Pokud se to Oldřichovi nepodaří, přijde o hlavu. Výhružka nikterak milá. To Ota a Diviš se při pobytu v Praze stanou svědky vraždy.

Příjemný příběh, příjemný lehký styl Vlastimila Vondrušky, příjemný poslech. Jen mě – nejen v téhle Vondruškově detektivce – zaujal přístup středověkých lidí k sexu. Tak například právě v Záhadě zlaté štoly se svůdník Ota jedné dívky zeptá, jestli by se mohl stavit v její komůrce, a ona bez váhání souhlasí. Detektivové ze současnosti by mohli závidět.

Na dvou CD vydalo nakladatelství Moba, 2008

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA