Druhý život pana Roose (Håkan Nesser) audiokniha

Rozhodl se rázně změnit styl života, ale osud mu do cesty přivedl mrtvolu, což vůbec nečekal. Håkan Nesser napsal knihu, která je hlavně psychologickým románem s detektivní zápletkou. Když od knihy budete čekat přesně to, budete nadšeni a s hlasem Martina Zahálky je celý příběh naprosto skvostný.

Pětapadesátník Ante Valdemar Roos žije dny jeden jako druhý. Bez prožitků, čirá nuda. Na okolí působí jako podivín. Jenže vše promění dvoumilionová výhra ve švédské obdobě sazky. Před rodinou ji zatají a rozhodne se pořídit si domeček stranou všeho. Dá výpověď v práci a místo do práce uniká do chatky v lese. Odpočívá tam od rozhádané manželky a protivných dcer. Snaží si představovat a vytvářet vlastní nový svět plný klidu. Jenže i ten je narušen nečekanou návštěvou. Nedoléčená feťačka Anna, dcera polských emigrantů, která utekla ze svého „vězení“ v podobě výchovného ústavu, se v jeho domě totiž skryla. Kupodivu si navzájem nevadí a naopak si vycházejí nezištně vstříc. Netuší, co si pro ně osud připravil. Čeká je násilník a únik z místa činu.

Zhruba polovinu audioknihy posloucháme skvělým hlasem Martina Zahálky a prožíváme život stárnoucího muže a jeho pocit světla v tunelu, který vidí po změně v jeho životě. Když bychom čekali napínavou detektivku, možná bychom už byli znuděni. I tak se může stát, že nás unuděný Ante Valdemar Roos na začátku znechutí. Působí totiž velmi nesympaticky. Jeho rostoucí zájem o život jako by vlíval energii do žil i čtenáři.

Inspektor Gunnar Barbarotti se objevuje „na scéně“ až v druhé polovině. Se zlomenou nohou by se měl věnovat jinému případu, ale už v nemocnici ho kontaktuje bývalá spolužačka, manželka Anteho Valdemara Roose. Její muž zmizel a neozývá se. Brzy poté je nalezena mrtvola a Barbarottiho začíná případ pohlcovat čím dál víc.

Trojnásobný držitel ceny za nejlepší švédské krimi Håkan Nesser spíše po většinu knihy čtenáře umě nabádá k zamyšlení o roli člověka jako takového. Co od života čeká, co mu dělá radost, z čeho má obavy. A že znovu lze začít prakticky kdykoliv. Autora ostatně vždy zajímaly motivace osob za hranou zákona.

Martin Zahálka. Foto: OneHotBook

Tato audiokniha má naprosto výjimečný přednes v podání Martina Zahálky. Výborně zvládne staršího muže i mladičkou Annu a provádí posluchače jejich osudy.

Když byste ke knize (audiokniha OneHotBook 2024, kniha MOBA, 2020) přistupovali jako k detektivce, nejspíš byste byli zklamáni. Ale jako zvláštní psychologický román s detektivní zápletkou, získává mnoho bodů navíc. V tomto titulu je zločin až na druhém místě, a pokud s tím od začátku počítáme, budeme nejspíš nadšeni.

Vydal: OneHotBook, 2024
Formát: 2× CD mp3
Délka nahrávky: 16 hodin 9 minut
Překlad: Jaroslav Bojanovský
Interpret: Martin Zahálka
Režie: Michal Bureš

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA