Ztracené duše (Lisa Jackson)

Lisa Jackson Ztracené dušeKniha Ztracené duše je takřka hororový thriller. Dobře dávkované napětí okořeněné romantickým vztahem, jak lze od autorky původně romantických knih očekávat, který však nijak neruší a nepřevyšuje detektivní příběh.

Sedmadvacetiletá Kristi dvakrát vyvázla ze smrtelného nebezpečí a nyní se dobrovolně vydává na školu, aby tu sepsala příběh zmizelých dívek, díky kterému by mohla začít svou žurnalistickou kariéru zaměřenou na krimi. Po posledním neštěstí má Kristi zvláštní vidění, kdy některé lidi vidí zešednout. Vypadá to, že tito lidé brzy zemřou. Právě zešedlou podobu svého otce, detektiva Ricka Bentze občas vídává a také to je dalším důvodem jejího „útěku“ z domova.
Během dvou let z Vysoké školy Všech svatých zmizely bez jakéhokoliv zanechání zprávy tři studentky. Kristi hodlá pokračovat ve studiu právě na této škole, odkud musela před časem díky nešťasným událostem odejít. Zjišťuje, že katolická škola se změnila v podivný ústav, ve kterém se kromě vyučování zvláštních předmětů jako například vliv vampyrizmu na moderní kulturu a literaturu nachází také tajný kultovní spolek. Členové údajně nosí na krku ampulky s krví a setkávají se při rituálech, kam mají přístup jen ti vybraní. Těžko se dá mezi ně dostat a ještě hůře se dá odejít pryč. Zdá se, že Kristi někdo sleduje a ona ztrácí jistotu, jestli je spíše lovcem nebo komusi poslouží jako lákavá kořist. Navíc za její přítomnosti mizí další dívky. Jakousi nepříjemnou předtuchu nad zmizelými dívkami pociťuje i detektiv Portia Laurentová a snaží se získat co nejvíce dostupných informací, aby byla připravena, kdyby se situace změnila a bylo nalezeno nějaké tělo. Kristi se setkává se svou dávnou láskou, Jayem McKnightem, který krátce působí na škole jako zastupující učitel. Tento policista z kriminalistické laboratoře se snaží Kristi krotit při jejím dobrodružném pátrání.

Ztracené duše se z velké části zabývají vampyrizmem, což rozhodně není nic pro citlivé dušičky, setkáme se i s odkazem na Alžbětu Bathoryovou. Lisa Jackson dobře líčí hororovou hrůzu podivného kultu, ovšem nenechá vydechnout ani během Kristiina pátrání. Romantická zápletka mezi Kristi a Jayem se vyvíjí pomalu a nijak neruší spád příběhu.

Ztracené duše jsou oddechovým thrillerem, pokud je vůbec možno tento termín u knihy s hororovými prvky použít, který se možná tentokrát právě oním druhem napětí liší. Přestože celý příběh je temný a téměř neustále cítíte nejistotu, story graduje, dochází ke zvratům a překvapením. Ztracené duše jsou velmi mrazivou četbou do stávajících pochmurných dní.

Originál: Lost Souls, 2008
Překlad: Petra Pachlová
Vydalo nakladatelství
Domino, 2008
415 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA