Před časem jsem si znovu se zájmem přečetl knihu Agathy Christie ZLOČINY PRO DVA s Tomym a Pentličkou Beresfordovými. Jak jistě víte, mladí manželé si v této knize hrají na různé detektivky. Kromě Sherlocka Holmese a otce Browna ale většině čtenářů ostatní detektivové dnes již nic neřeknou. Proto mi přišlo škoda, že knihu Agatha nepublikovala o takových deset let později (1939). To by si mohli zahrát na francouzského Maigreta – představa Tommyho s dýmkou je zajímavá – na právníka Perryho Masona – jestlipak by byl Mason Tommy nebo Pentlička? – na Nero Wolfe drsného Philla Marlowa či spisovatele detektivek Elleryho Queena. Tito detektivové jsou dodnes známí a jejich příběhy patří ke klasice žánru. Ale v kolika příbězích se objevují? Kdo se nejdéle udržel na knižních pultech? Podívejme se na pár příkladů.
SHERLOCK HOLMES se poprvé objevil v roce 1887 v novele Studie v Šarlatové. Celkem je hrdinou 56 povídek, 2 novel a 2 románů. Poslední povídka sbírka napsaná přímo Sirem Arthurem Conanem Doylem vyšla roku 1927. Pastyšů – jak se nazývají příběhy nenapsané Doylem – je celá řada od různých autorů. Sluší se podotknout, že o Holmesovi psal i autor Maxipsa Fíka Rudolf Čechura.
Francouzský komisař JULES MAIGRET od Georgese Simenona se poprvé objevil roku 1931, naposledy roku 1972. Vystupuje v 75 románech a 28 povídkách – ze „slavných“ detektivů je jediný, který se přehoupl přes sto dobrodružství. Třicátá léta detektivce přála.
Roku 1933 vyšel první příběh Erla Stenlyho Gardnera s PERRY MASONEM. Krátce po autorově smrti byly vydány ještě dva romány, v letech 1972, resp. 1973. Bystrý právník zazářil v 82 románech, 2 novelách a pouze jedné povídce.
V roce 1934 vyšel první detektivní románem s N. WOLFEM. Poslední kniha vyšla v roce 1975. Tlustý detektiv Rexe Stouta se objevil v 32 románech a 41 novelách. Za zmínku stojí, že se našel pokračovatel – roku 1984 totiž pan Goldsborough (křestní jméno nevím) napsal příběh s Neronem Wolfem. Pokračoval minimálně do roku 1994 – sedmý příběh.
Co naše milovaná Agatha?
První detektivku s HERCULEM POIROTEM Záhada na zámku Styles napsala sice již v roce 1916, ale vyšla až v roce 1921 (přestože většina pramenů uvádí rok 1920). Poslední Poirotův případ – knihu Opona publikovala roku 1975. Za tu dobu stihla napsat 33 románů a 50 povídek (resp. 56 povídek, protože 6 povídek má dvě – někdy hodně odlišné – verze) s belgickým detektivem. Někdy na přelomu milenia převedl Charles Osborne tři její divadelní hry na román – mezi nimi je i Černá káva s Poirotem.
Pokud nebudeme brát v úvahu „pokračovatele“, pak se má Hercule Poirot opravdu čím chlubit. První a poslední kniha s ním vyšla v rozmezí 56 letech! Před ním zmínění detektivové dosahují při tom „jen“ cca 40 let. Asi nejvíce se Agathě Christie přiblížil nedávno zesnulý Ed McBain. První kniha s jeho slavným 87. revírem vyšla v roce 1956 – v době kdy psala Agatha, Stout, Gardner – poslední knihu stihl publikovat letos (2005) v době, kdy svět straší teroristické útoky – něco myslím nepředstavitelného pro Agathu a její současníky. Ale abych se raději držel čísel: napsal celkem 55 knih s 87. revírem. Od vydání prvního příběhu do posledního uběhlo 49 let.
A k čemu jsem vlastně celým textem smiřoval? Nejenže je Agatha označovaná za Královnu detektivek, ale myslím si, že už se žádnému detektivkáři nepodaří publikovat příběhy jedné postavy 56 let. Samozřejmě ale nechci tvrdit, že by se podle čísel měla hodnotit literatura. Jen jsem si chtěl pohrát s roky a počty příběhů.