Třikrát Roger Hayes (Armstrong Vivien)

Třikrát Roger HayesJak už napovídá název Třikrát Roger Hayes, obsahuje tento titul tři případy s britským inspektorem Hayesem. Jeho vstup na naše knižní pulty má premiéru stejně tak jako autorka Vivien Armstrong.

V příběhu Ticho ve větvích vyšetřuje Roger Hayes vraždu kadeřnice Sandy Prenticeové z vesnice v hrabství Oxfordshire. Autorka začíná drsně, ale zároveň vzbudí zájem čtenáře. Hayes očekává, že vyřešením tohoto případu se opět představí jako zdatný detektiv. Jenže v malé vesnici si každý chrání své tajemství, a tak zjistit jenom informace o životě oběti je pořádný oříšek.
Na začátku druhého případu, který má název Modrá vražda, se ocitáme v nemocničním pokoji se zraněným Hayesem. Inspektor využívá nabídky oběti přepadení, kterou zachránil, ačkoliv sám skončil s bodnými ranami do hrudi a do plic. Dostává se na malý ostrov Man a vedle ozdravné kůry v místních lázních se snaží vyšetřit případ série loupežných přepadení. Policie se situaci snaží tajit, protože právě neprospívá rozvoji cestovního ruchu, obzvláště přílivu bohaté klientely. Zdánlivě idylický ostrov má své temné tajnosti a je jen otázkou času, kdy si dá inspektor pracující jako „soukromé očko v utajení“ dílky skládačky dohromady.
V posledním příběhu nás opět čeká výlet na venkov mezi „smetánku“. Hayes byl povýšen na superintendanta a dočasně převelen k nové jednotce. Spolu se seržantkou Mo Prenticeovou vyšetřují smrt manželky sira Brighama právě povýšeného na šéfa zdravotní koordinační komise Evropské unie. Nejprve se zdá, že s druhou ženou sira Brighama všichni vycházeli na výbornou, pozdější vyšetřování mluví o něčem trochu jiném…

Inspektor Hayes je rozvedený pětatřicátník, milovník klasické hudby a tak trochu pedant. Navíc má „své“ metody vyšetřování, s nimiž nadřízení obvykle příliš nesouhlasí a důsledkem bývá častá změna působiště. Svou špatnou přizpůsobivostí připomíná inspektora Morse. Skvělou komunikací neoplývá inspektor Hayes ani vůči podřízeným, miluje ženy, často je hodnotí a občas si dopřeje nějaký ten románek. Ze všeho kupodivu vychází spíše jako sympaťák. Všechny tři novely mají dobrý start, škoda jen, že nedokáží udržet stejně dobré tempo. Největší náboj napětí v sobě skrývají první dva příběhy, Hra na mrtvého je trochu ospalejší. Trochu lehčí počteníčko pro milovníky britské „venkovské“ detektivky do šedivých dnů.

Vivien Armstrong je britská novinářka a spisovatelka se zájmem o zahradničení a květiny. Její jméno můžete najít pod články v odborných časopisech nebo jako spoluautorku knihy o květinách. Tento její koníček se náznakem objevil v prvním příběhu Ticho ve větvích.

Originál: Ticho ve větvích (No Birds Singing), Modrá vražda (Blue Murder), Hra na mrtvého (Roll Over, Play Dead)
Překlad: Zdík Dušek
Vydalo nakladatelství Alpress v edici Klokan, 2009
422 stran
www.alpress.cz

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA