Sólo pro plavčíka (Miluše Dovrtělová)

Dovrtělová Sólo pro plavčíkaRoman Kříž je vysloužilý námořník, takže snad není nijak překvapivé, že se v létě živý jako plavčík na plovárně v malém městě. A protože je postavou z knihy obsahující dvě detektivní novely, není ani nijak udivující, že se u něj na plovárně objeví mrtvola. Jedná se o mladou dívku trpící mentální anorexií. Vyšetřování se sice ujímá kapitán Velíšek z místní kriminálky, ale do pátrání – kde se objeví další mrtvola, tentokrát zbohatlického synka – se samozřejmě Kříž zapojí. A Velíšek se na něj ani příliš nezlobí, jen ho varuje, aby si dával pozor, což je zbytečné…

To v druhé novele se na scéně za nijak složitých okolností objevuje po smrti své matky (a Křížovy bývalé manželky) dcera Vendula, o které Roman – zaměstnaný nyní jako klavírista v restauraci – nemá ani tušení. Nejprve je jedna žena ve své bytě přepadena, pak přijde řada i na vraždu.

Oba příběhy jsou napsané pěkný stylem, mají zajímavé zápletky (zvláště první) a vytknul bych jim snad jen trošku akční závěr. Pozorný čtenář si navíc všimne, že autorka s oblibou používá v přímé řeči postav „jo“, „no jo“, ,no“, ,,že jo“ a několikrát postavy reagují, „jako by četly jeho myšlenky“.

Kniha v roce 2005 získala 1. místo v II. ročníku Literární soutěže o Poklad byzantského kupce vyhlášené nakladatelstvím Moba.

       
Nakladatelství MOBA
224 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA