První týden s televizní detektivkou

Na začátek roku nabízíme malý přehled aktuálních detektivních nebo kriminálních televizních seriálů a filmů.

MI5 SpooksPočínaje dneškem, 02.01., se budete moci po 16 pondělků těšit na britský seriál MI5. Uvede ČT1 ve 22:05 hod.
Seriál televize BBC o instituci, zabývající se nejaktuálnějšími, nejpalčivějšími problémy současného světa, by mohl být označen za moderní, dnešní „Profesionály“. Dobře napsané scénáře, věrohodné příběhy, dynamické zpracování, sympatičtí představitelé… První (šestidílná) řada získala cenu BAFTA za nejlepší seriál roku 2002. Do dnešního dne vzniklo celkem deset řad (všechny budou postupně odvysílány i v ČR) a seriál posbíral celou řadu dalších cen.
Zajímavost: Skutečná MI5 se okamžikem zahájení vysílání seriálu začala těšit zvýšenému zájmu veřejnosti: počet uchazečů o zaměstnání stoupl ze 70 denně na 130, její webové stránky navštívilo za týden o celé čtyři tisíce lidí víc než obvykle.

Na TV Nova má premiéru dnes, 02.01., ve 22:15 hod. osmá řada amerického seriálu Námořní vyšetřovací služba.
V úterý 03.01. se přidá premiérová řada seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (22:15 hod.), třetí řada seriálu Útěk z vězení (00:00 hod). Ve středu 04.01. se pak začne vysílat třetí řada seriálu Mentalista (21:20).

PodfukářiVe středu ve 22:30 hod. se vrátí na ČT1 nebezpečně šaramantní, vtipná a profesionální partička podvodníků v seriálu BBC Podfukáři. Zatím je v programu naplánováno pouze vysílání I. a II. řady.
Ve čtvrtek od 20:00 hod. opakuje ČT1 populární cyklus detektivních příběhů Dobrodružství kriminalistiky (1/26).

Profil zločinuA ve stejný den od 21:45 uvede ČT1 první díl francouzského krimi seriálu Profil zločinu (1/18)
Hrdinkou je mladá forenzní psycholožka Chloé Saint-Laurentová, která vedle své vysoké profesionality má mimořádnou schopnost vcítit se do duše oběti i zločince. Je přidělena k dobře sehranému týmu pařížských kriminalistů. Šéf této skupiny však nevidí v nové kolegyni, která jako by občas přestávala vnímat své okolí, nic přínosného pro svůj tým. Naopak, působí jako rušivý prvek, který vlastně všechny zdržuje. Kdo stojí za touhle hubenou mladou ženou ve fialovém kabátku s nepřehlédnutou žlutou taškou, že ji přidělili k tak dobře sehranému týmu? I přes veškeré protesty mu však nezbývá, než ji vzít na vědomí a vydržet, než jeho nadřízený uzná svou chybu.
Ale Chloé se v práci projevuje jako výrazná osobnost, která dokonale zvládá svou profesi. Jako psycholožka se specializací na forenzní disciplíny se postupně stává důležitou součástí této kriminalistické skupiny.
Za seriálem Profil zločinu stojí nejsilnější francouzská televizní stanice TF1. Úspěch prvních epizod podnítil natáčení dalších řad. Po osmnácti dokončených epizodách se pracuje na dalších dvanácti částech.
Taggart94_39_ghpČT1 bude v pátek, 06.01. ve 22:55 hod. reprízovat britský seriál Taggart, díly z roku 2008. První příběh má název Stesk po domově.
Strážce staveniště firmy Livingston Construction a správkyně hotelu jsou zastřeleni během jednoho dne. Ačkoliv ty dvě vraždy vypadají jako dva odlišné případy, mají něco společné: Oběti byli polské národnosti. Vrchní inspektor Burke a jeho tým rychle směřují na stavbu a tuší, že její vedení nemá čisté svědomí. První podezřelý, provozovatel stavby Fisher, by měl pár důvodů, proč se zbavit dělníka, jenž neměl pracovní povolení. Burke Fisherovi od začátku nedůvěřuje a klade důraz na jeho důkladné prověření. Když polská emigrantka Paula Socaczová obhajuje v rádiu práva přistěhovalců, anonymní telefonát se přihlásí k oběma vraždám. Byla pro pachatele motivem nenávist k cizí národní příslušnosti nebo jde jen o kamufláž? Opravdu ty dva zavražděné spojuje pouze jejich polský původ?

Sobota 07.01. ve 13:50 hod. na ČT1 bude v rámci cyklu Filmové návraty určena filmu Vražda v Orient expresu s hvězdným obsazením: Albert Finney jako Hercule Poirot, Lauren Bacallová, Ingrid Bergmanová,  Jacqueline Bissetová, Michael York, Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová, nebo Anthony Perkins.
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ – únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie.

Hercule PoirotS dalším Herculem Poirotem, tentokrát v podní Davida Sucheta, se budeme moci setkat ve filmu Smrt na mysu – 1. část uvede ČT1 08.01. v 16:00 hod.
Hercule Poirot si s kapitánem Hastingsem konečně dopřáli dovolenou, ale již první den pobytu v přívětivém přímořském letovisku naznačí, že prosluněná idyla je pouze zdánlivá. Půvabná mladá žena Nick Buckleyová se při posezení na terase s oběma detektivy stane terčem neznámého střelce. Tentokrát to naštěstí odnesl jen její klobouk, ale při pozdějším rozhovoru se Poirot dozvídá, že to byl v krátké době již čtvrtý incident, při kterém mohla přijít o život. Před časem na ni doma málem spadl těžký obraz, potom selhaly brzdy jejího auta a nedávno se nad ní sám od sebe uvolnil balvan z útesu na pláži. Ona sama sice nepřikládá těmto událostem velkou váhu, ale Poirot je ve střehu. Zdá se to jen kapitánu Hastingsovi, nebo geniální detektiv skutečně nalezl v okouzlující slečně Buckleyové zalíbení?

Více o adaptacích knih Agathy Christie na ČT: www.agatha.cz/agatha-christie-na-ct-v-roce-2012-aktualizovano

Vypátrali jste další zajímavé televizní tipy? Sem s nimi.

Foto: www.ceskatelevize.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA