Profesionálové (Owen Laukkanen)

Profesionálové Owen LaukkanenTahle adrenalinová jízda staví čtenáře před morální dilema – vždyť přece fandit kriminálníkům je špatné, ne?
Ale když jsou to takoví sympaťáci, úplně obyčejná parta přátel, která vyšla školu zrovna v době hospodářské recese, nemůžou najít práci – a všude kolem je spousta nechutně bohatých bankéřů, který ke svým penězům beztak přišli nějakým švindlem. Tak co kdyby jim od těch peněz kapku odpomohli? Budou si brát jen tak málo, aby nevyvolali rozruch, aby se uneseným nechtělo volat policii, prostě bezpečná a profesionální práce. Opravdu fajn lidi. Jenomže ten polda, co se dostal na jejich stopu, je taky fajn. To je divný. Tak buď fandíte těm špatným, nebo těm dobrým, ne? To přece nejde, to se v tomhle žánru nedělá, hodit před čtenáře tak normálního, životem unaveného vyšetřovatele, jako je Kirk Stevens, jehož jediným přáním je stihnout vyzvednout dceru z volejbalu včas. Takhle je čtenář vyloženě donucený oblíbit si obě strany a je z toho dost nervózní. Kam tohle povede?
Bude to čím dál horší, jak z anotace každý už zjistil. Do hry totiž vstoupila ještě třetí strana. Partička totiž nepříliš chytře unesla jednoho mafiána a jeho klan nechce nechat takovou potupu jen tak. A jsou to fakt ostří hoši a mají spoustu kontaktů. Pro čtveřici přátel to znamená mnohem menší šance na poklidný důchod na Maledivách…
A čtenář je už víc než nervózní, protože tohle nemůže dopadnout jinak než špatně. Když se čtveřici přátel nějakým zázrakem podaří uniknout policii, za rohem jsou mafiánští zabijáci. Tenhle hon nabírá na obrátkách, a to ani není polovina knihy pryč…

Těžko uvěřit, že je tohle opravdu prvotina. Protože se autorovi podařilo nejen vymyslet originální námět, ale i popsat „zločince“ a jejich motivace, jejich strach z dopadení, paniku při útěku před mafií, tohle všechno tam je a k tomu tak uvěřitelné, že to budete prožívat s nimi.
Navíc v knize nejsou žádná hluchá místa, žádné zvolnění (maximálně tak když se detektiv Stevens s federální agentkou Windermerovou snaží vyznat v tom zmatku a rozhodnout, co dál). Jinak akce a zase akce. Až do konce, ať už je, jaký je.

Vyhraďte si čas na čtení, nejlépe o víkendu, protože od téhle knihy nebudete chtít být odtrhováni…

Originál: The Professionals, 2012
Překlad: David Petrů
Vydal: Knižní klub, 2014
362 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA