Paul Johnston

Vyšlo česky I Ocenění I Odkazy

BIOGRAFIE ::

*1957 Edinburgh, Skotsko

Skotský spisovatel, neodlučitelně spjatý s řeckým prostředím.

Už od dětství ho fascinovalo Řecko a řečtina od chvíle, kdy objevil zkrácenou verzi Homérovi Odysey. V osmnácti brigádničil v Řecku jako průvodce turistů a ten půlrok definitivně rozhodl o jeho dalším studiu. V Oxfordu si osvojil starou i moderní řečtinu, pak získal doktorát také ze srovnávací literatury, protože jeho otec byl uznávaným spisovatelem a on sám měl literární ambice. Po škole však pracoval pro přepravní společnost.

V roce 1987 se odstěhoval do Athén, kde nějaký čas působil jako novinář, než se s manželkou přestěhoval na malý řecký ostrov. Tam vychovával svou první dceru, učil angličtinu a spřádal plány na své knihy. Bylo mu však jasné, že z Řecka ho nikdo v Británii nebude brát vážně, a tak se vrátil do Edinburghu, kde ještě stihl získat doktorát z angličtiny, a vydal tam svou první knihu, která dosáhla mnoha pochvalných kritik. Šlo o úvodní díl z jeho první řady detektivních futuristických thrillerů z totalitního Skotska 20.let 21.století se soukromým detektivem Quintem Dalrymplem.

Autorova druhá řada drsných detektivek už je zasazená do jeho milovaného Řecka, kde je hlavním hrdinou athénský soukromý detektiv Alex Mavros, s řecko-skotskými kořeny. Počátkem roku 2007 vyšla nová kniha, kterou začíná už třetí série, tentokrát s londýnským spisovatelem Mattem Wellsem.

Autor má dvě dcery, je podruhé ženatý, (jeho druhá žena je Řekyně,) svůj čas dělí mezi Británii a řecký ostrůvek a je aktivním členem CWA.

VYŠLO ČESKY :: 

Alex Mavros:

  • Temný odstín modři (The Deep Shade of Blue; Mladá fronta, 2007, 2008)
  • Poslední rudá smrt (The Last Red Death, Mladá fronta, 2007)
  • Mlčeti zlato (The Golden Silence; Mladá fronta, 2004)

ODKAZY ::
Oficiální stránka: www.paul-johnston.co.uk

OCENĚNÍ ::
1997 – John Creasy Memorial Award (Body politic)
2004 – Sherlock Award za nejlepší detektivní román roku (The Last Red Death)
více o cenách

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA