Nevinnost (Stella Blómkvist)

Vraždy, pedofilie, temná tajemství, lesbický sex a zločinci v nejvyšších politických sférách. Autorce stejně tak jako její hlavní hrdince není nic svaté a v knížce jsou porušena snad všechna tabu. Čeká vás strhující příběh, napínavý až do poslední stránky.
Advokátka Stella Blómkvist (ano, jméno hrdinky je stejné jako pseudonym autorky) má za úkol hájit muslima, který je obviněný z vraždy své těhotné dcery. Podle policie jde o vraždu ze cti, ale Stella tuší, že za tím bude víc. To se jí potvrdí poté, co zemře její otec a ona po něm přebírá pozůstalost. Vrací se do místa svého dětství, odkud v šestnácti utekla a kam by se už nikdy nechtěla vracet. Tady se setkává se záhadnou dívkou obdařenou předtuchami a dozvídá se o zmizení mladé dívky před deseti lety.
Je zřejmé, že před Stellou stojí druhý případ, do kterého je namočený její vlastní otec a jeho přátelé, kteří dnes zastávají nejvyšší funkce v politice a u policie. Brzy se má ukázat, jak moc jsou oba případy propojené. Ve zkratce: Stella stojí proti pedofilům, kteří zneužívají bezbranné dívky a v případě nutnosti (leckdy jen pro pobavení) neváhají vraždit. Nečekejte jednu zápletku s jednou chudičkou pointou, tady se děj mění snad každou stránkou.
Příběh je propracovaný, napínavý a strhne vás tak, že knížku neodložíte, dokud ji nedočtete do konce. Některé záhady možná vyřešíte dřív než Stella, v jiných budete tápat a v některých budete dost mimo. Na rozdíl od předchozí knihy Hra na pravdu nejde o klasickou detektivku. Je to thriller, který si v ničem nezadá s těmi nejlepšími světovými. Navíc je tu úžasná Stella: arogantní sobecká mrcha, která se nebojí snad ani ďábla. Libuje si v kožených oblečcích, superrychlých autech a její sexuální život by mohl leckoho šokovat.
Příběh vypráví v první osobě a v přítomném čase. Její věty jsou krátké, a tak nemůže nudit, ani kdyby chtěla. Konzervativní čtenáři by se měli připravit na množství vulgárních výrazů, i když je fakt, že tohle prostě k ději patří. Pokud by vás náhodou napadlo knihu odložit po vypátrání prvního vraha, nedělejte to. Stella jej musí usvědčit, musí odhalit pachatele další vraždy a navíc je tu asi tak deset záhad, kterým ještě musí přijít na kloub.
Jako třešnička na dortu tu je Stellin osobní život a její rozhodnutí pořídit si dítě. Je jí pětatřicet let, slyší tikot biologických hodin, a protože má vztah se ženou, nemá k dispozici žádného vhodného dárce spermatu. Jak tohle vyřeší? Podle mě poměrně vtipně, i když to je věc názoru. Někomu z toho budou vstávat hrůzou vlasy na hlavě.
Pokud byste si během čtení našli chvilku, můžete přemýšlet nad tím, kdo je Stella Blómkvist coby autorka ve skutečnosti. Prý jde o pseudonym známé islandské osobnosti veřejného života a podle nakladatele by mělo jít o ženu. Nu, podle mě to píše chlap a skoro bych i tipla, že novinář. Tak schválně, jaký je váš názor?

Originální název: Morðið í Drekkingarhyl (2005)
Vydala: Moba, Brno 2012
Edice Severská krimi
www.mobaknihy.cz
304 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA