Na zabití (John Lutz)

John Lutz Na zabitíAčkoliv by se zdálo, že kniha bude tryskat krví a vyžívat se v nechutnostech, což napovídá nástin příběhu a obálka, ve skutečnosti tomu tak z velké části není.

Ano, kniha je samozřejmě děsivá, jak by také nemohla být, když se jedná o řádění vraha žen, který po jejich utopení rozřezává končetiny, dokonale je omyje od krve a staví z nich ve vaně pyramidu. Napětí není tvořeno krvežíznivým textem, ale spíše psychického rázu. Ale pojďme se podívat na příběh blíž.

Detektiv Frank Quinn je zástupcem velitele newyorské policie, Harley Renzem, požádán, aby se z důchodu vrátil do služby, přičemž jeho úkol není z nejjednodušších. Zastavit řádění systematického vraha, není nic příjemného ani lehkého, ale Quinn se rád nechává svou prací pohltit a v důchodu mu toho chybí. Přizve své bývalé kolegy Pearl a Feddermanna a začínají tenhle případ šílence, který si své oběti vybírá naprosto náhodně, jak se zpočátku zdá.

Frank působí jako sympaťák, který si ale neví rady se svým osobním životem, ať už je to Pearl, bývalá policistka a jeho bývalá přítelkyně, nyní působící jako ochranka v bance, nebo dcera, která uteče od své matky ke Quinnovi, jenž se právě ocitá uprostřed vyšetřování.

Tak trochu v pozadí je druhý člen Frankova týmu, Fedderman, který také velmi rád zanechává hraní golfu na Floridě, aby se mohl vrátit zpátky do „akce“. Po slovních přestřelkách mezi ním a Pearl jako by se Quinnovi stýskalo a je do jisté míry rád, že má svůj tým zpátky pohromadě. Mezi vyšetřováním se ocitáme vždy ve společnosti osamělé ženy, u které záhy zazvoní zástupce doručovací společnosti. Vrahova jistota, že nebude dopaden je neochvějná a čekání na vhodný moment navštívení oběti připomíná čekání šelmy na kořist.

Quinn brzo zjišťuje, že případ bude velmi osobní. Počáteční písmena Q, U, I a N z příjmení ze čtyř stávajících obětí totiž znamenají jeho skoro celé příjmení, Quinn. Jenže Řezník, jak je pachatel nazýván médii, hodlá zajít ještě dál. Forenzní stopy jsou prakticky nulové, je znát, že vrah je velice inteligentní a Quinna si vybral jako schopného protihráče. To, co je pro pachatele zábavnou hrou, je pro speciálně přizvaný policejní tým velmi tvrdým oříškem.

Kromě vlastního vyšetřování se John Lutz úspěšně pouští i do rodinné psychologie – totiž v tomto případě mezi otcem, pro kterého je toto velmi neznámou a těžkou zkušeností a dcerou, která je mu více podobná, než se zdá. Frank by rád obnovil i vztah s Pearl, jenže jak se zdá, toto přání je jednostranné.

John Lutz je výborný vypravěč, který zdařile šponuje napětí napříč celou knihou, která je rozhodně víc než jen „obyčejným“ thrillerem.
Originál: In for the kill, vydaného nakladatelstvím Pinnacle Books, New York 2007
Překlad: Petra Pachlová
Vydalo: Domino, 2008
374 stran, ISBN: 978-80-7303-398-9

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA