Mrazivá noc (John Lutz)

John Lutz Mrazivá nocMrazivá noc je dalším titulem z takzvané „noční série“ amerického autora Johna Lutze.
Méně přizpůsobivý newyorský detektiv Artemis Beam byl „odejit“ do penze, přestože byl velmi úspěšným pronásledovatelem sériových vrahů. V New Yorku řádí vrah, který si říká „Spravedlivý“. Zanechává po sobě písmeno „S“ a snaží se vlastním úchylným způsobem brát právo do vlastních rukou a napravovat tak „justiční křivdy“. Totiž křivdy ve smyslu spravedlnosti, kdy byl pachatel z nejrůznějších důvodů omilostněn. Beam přijímá nabídku mladého zástupce policejního náčelníka Andyho da Vinci, aby se s nově vytvořeným týmem pustil do pátrání po tomto sériovém vrahovi.

S podobným vysloužilým detektivem – Frankem Quinnem opět z New Yorku jsme se setkali v Lutzových knihách Na zabití a Noční vraždy. Oba detektivové jsou si vůbec hodně podobní, i když osobě Beama je v knize možná věnováno více prostoru a máme možnost ho lépe poznat. Oba vysloužilci již mohou tak trochu pracovat podle svých pravidel – nejsou omezováni policejními regulemi. Artemis tráví poměrně dost času se svou sestrou, která pracuje jako psychoanalytička a k tomu má jakési telepatické schopnosti. Vyšetřováním případu se prolíná i linie Artemisova vztahu s Nolou, vdovou po Beamově informátorovi, který přišel o život detektivovou vinou.
Příjemným osvěžením je vášnivý a riskantní vztah detektiva Nell Coreyové z Beamova týmu. Netuší totiž, jestli její přítel občas nevezme spravedlnost do svých rukou.

Mrazivá noc má velmi slibný začátek, v prostředku se člověk začne trochu ztrácet a říká si, kdy nás autor něčím překvapí. Překvapí. V úplném závěru (kde si milovník napětí přijde na své) člověk pomalu ztrácí ostražitost, se objeví pachatel, kterého čtenář absolutně netypoval (alespoň v mém případě).
V celkovém dojmu není Mrazivá noc příliš velkým překvapením. Tato čtivá kočkomyší hra na několika frontách vyskakuje na stupnici autorových titulů okolo průměru.

Originál: Chill of Night
Překlad: Hana Čapková
Vydalo Domino, 2009
400 stran
www.dominoknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA