Milující sestra (Petr Eisner)

Milující sestra Petr EisnerMilující sestra je třetím románem českého autora Petra Eisnera a zároveň třetí publikací nového nakladatelství Radek Červený – Knihovnice.cz.
Knize předcházela divadelní hra z roku 2002 a pro román byl tento velmi silný příběh dvou sester uzpůsoben.

Čtenáře čeká úžasná jízda historickým St. Louis převážně dvacátých let minulého století, plná černošské hudby, společenských konvencí, rasismu a nejtemnějších vášní.
V centru celého příběhu jsou dvě osiřelé dívky Helen a Carrie.
Helen si ve svých šesti letech slíbí, že se o sebe a svou právě narozenou sestru postará. Obou dívek se ujímá teta Banksová, což sice zní příjemně, pro Helen a Carrie pocházející z chudých poměrů však tahle upjatá jižanská dáma znamená jen tvrdou výchovu a žádné projevy citu. Už vůbec ne k dětem své neřestné sestry, která měla každou dceru s jiným mužem. O to více se stávají dívky na sobě závislé. Helen v sobě brzy pocítí důležitost hudby a zpěvu, převážně černošských bluesových melodií, což se navíc pro bílou dívku společensky nehodí. Oproti tomu Carrie cokoliv černošského nemůže ani vystát a představa, že měla dokonce černou kojnou, jí přijde absolutně nesnesitelná. Helen se brzy zamiluje do pohledného spolužáka Alana. Pro oba se stane pojítkem láska k hudbě, a ačkoliv se rozejdou, jejich vztah bude osudový. Čím víc se stupňuje náklonnost obou mladých lidí, tím hůře vše prožívá Carrie. Po pár letech teta Banková umírá a v našem příběhu to ani zdaleka není smrt poslední.
Z Helen se stává nádherná mladá žena a jako zpěvačka Big Bandu Alana Bennettyho se stává středem pozornosti nejen díky krásnému hlasu, ale i smyslnému projevu. Carrie se snaží Helen podobat, zůstává z ní však ošklivé káčátko a sklízí posměch. Snaží se své starší sestře vynahradit péči, kterou jí věnovala v dětství a stává se Heleninou pravou rukou. Je odhodlaná jejich vztah bránit za každou cenu. Svou sestru velmi miluje a je pro mi ochotna udělat cokoliv. Jenže kolik se toho dá snést?
Rychlé lodě do pekel, Obranný reflex a nyní Milující sestra. V každé knize zkouší Petr Eisner jiný styl a přece mají všechny romány něco společného. Uvěřitelnou (minimálně v případě Rychlých lodí do pekel a Milující sestry) a neobvyklou atmosféru, stupňování napětí. Když si budete myslet, že je vygradováno do maxima, autor vás přesvědčí o opaku. Ve své novince opět dokázal udržet vražedné tempo. Střídání osob vyprávějících příběh je umocněno odlišením stylu písma. Do řízného tempa přispívají i krátké kapitoly a změny časových rovin. S každým odlišným vypravěčem příběhu se posouvá význam předchozího děje nebo mu dává jiný smysl.
Nemohu se dočkat, co dalšího si na nás Petr Eisner ve své příští knize přichystá.
Vydalo nakladatelství Radek Červený – Knihovnice.cz
Grafická úprava Štěpán Ryšavý – oMicrone.net
172 stran 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA