Michael Robotham

* 9. listopadu 1960 Austrálie

Žurnalista z australského venkova se po přestěhování do Londýna za 14 let v oboru vypracoval až na přispěvovatele do předních britských novin a magazínů. V roce 1993 se z novinařiny přeorientoval na memoáry, které coby ghostwriter (bezejmenný spoluautor) psal pro známé politiky a celebrity. Řada z těchto knih se stala bestsellery ve svém oboru.

Photo Michael Robotham

Když začal Robotham s přípravami na životopis předního forenzního psychologa, naprosto ho pohltilo téma psychologie zločinců. Z novinářské praxe znal spoustu záhadných příběhů, a tak bylo jen otázkou času, kdy se jedním z nich inspiruje a spolu s důkladnou rešerší kriminální psychologie začne psát svůj první román pod svým vlastním jménem.

Psal se rok 2002 a na londýnském knižním veletrhu se práva na jeho debut prodala za jediný den do 21 jazyků. Román Podezřelý v následujících letech proslavil autora v mnoha nečekaných destinacích. Ačkoli dalších devět thrillerů už nevyvolalo tak bouřlivou odezvu, v rodné Austrálii posbíraly řadu ocenění a dostaly se i do užších nominací na prestižní britské CWA Steel a Gold Dagger.

Hrdinou úspěšné série psychothrillerů je londýnský psycholog Joe O´Loughlin, který se zaplétá do případů svých pacientů spolu s bývalým detektivem Vincentem Ruizem.

„Stvořil jsem Josepha O’Loughlina, protože jsem byl absolutně fascinován lidským mozkem. Všechno, co říkáme, co děláme, všechno, co se kdy stalo nebo stane, vychází z několik liber vážící hmoty, která vypadá jako ovesná kaše a které my říkáme mozek. Joe je nesmírně lidský, má skvělou mysl, avšak stejně tak velký má i smysl pro suchý drsný humor. Má jedinečnou schopnost vcítění se do lidského konání a to je nesmírně důležité k odemykání tajemství myslí….,“ popisuje hlavní postavu svých krimi románů autor, Michael Robotham.

Michael Robotham nyní žije s rodinou zpět v Austrálii na dohled od sydneyských pláží a je zvědavý, jak si německá stanice ZDF poradila s televizním zpracováním jeho prvních dvou románů (přesazených do Hamburku…).

Autor opustil O´Loughlina a stvořil novou postavu, forenzního psychologa Cyruse Havena, jehož první kniha zaznamenala velký úspěch u čtenářů i kritiků.

VYŠLO ČESKY ::

Joseph O’Loughlin

 • Druhá žena (The Other Wife, 2018; Moba, 2023) NOVINKA
 • Štvanec (Life or Death, 2014; Moba, 2018)
 • Sleduji tě (Watching You, 2013; Moba, 2021)
 • Řekni lituji (Say You´re Sorry, 2012; Moba, 2015)
 • Vraky (The Wreckage, 2011; Moba, 2020)
 • Vykrvácet (Bleed For Me, 2010; Moba, 2019)
 • Amnézie (Lost, 2005; Moba, 2016)
 • Střepy (Shatter, 2008; Moba, 2017) 
 • V podezření /Podezřelý (The Suspect, 2004; Knižní klub, 2005, Moba, 2015)

Cyrus Haven:

 • Budu ti nablízku (Lying beside you, 2022; Moba, 2023) Vyjde v listopadu
 • Když byla hodná (When she was good, 2020; Moba, 2022)
 • Hodná a zlobivá holka (Good Girl, Bad Girl, 2019; Moba, 2021)

OCENĚNÍ ::

2005 – Ned Kelly award (Lost)
2008 – Ned Kelly award (Shatter)
2015  – CWA Gold Dagger (Life or Death)
2020 – CWA Gold Dagger (Good Girl, Bad girl)
Více o cenách

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.michaelrobotham.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA