Michael Gruber

Vyšlo česky I Odkazy

BIOGRAFIE ::

Michael Gruber* 1. října 1940 Brooklyn, New York, USA

Vystudoval námořní biologii a na čas se jí i věnoval. Pak ovšem ve snaze uživit rodinu střídal řadu různých povolání, od kuchaře přes autora proslovů až k politickému poradci, ale nakonec skončil u spisovatelství.

Nyní, když už si udělal jméno díky své detektivní trilogii, se vrací v rozhovorech k počátkům své literární kariéry, a americká veřejnost je z toho trošinku rozpačitá. Gruber totiž prohlašuje, že to on byl pravým autorem populárních thrillerů oblíbeného právníka Roberta K. Tanenbauma. Když byl totiž Tanenbaum požádán, aby využil svých zážitků u soudu k napsání románu, poslal svoje první stránky rukopisu svému bratranci – Gruberovi – k posouzení. Ten prohlásil, že je to něco naprosto příšerného, a dohodli se tedy, že Gruber to napíše místo něj. (Této „spisovatelské“ funkci se v angličtině říká ghostwriter – píšící duch, přízračný spisovatel…) Ale časem začalo tajného autora štvát, že z té slávy vůbec nic nemá, a tak se bratranci rozešli. Faktem zůstává, že od té doby vyšly Tanenbaumovi další romány… (Ale možná, že si zas někoho našel, o tom se už nikde nikdo nezmiňuje…)
Poté, co se Gruber podle svých slov osamostatnil, pustil se do psaní knížky pro děti, ale s tou moc velkou díru do světa neudělal. Mnohem větší úspěch slaví už zmiňovaná detektivní trilogie. V ní je hlavní postavou Iago Xavier „Jimmy“ Paz, miamský detektiv s afrokubánskými předky.

Případy s Pazem daly detektivnímu žánru nový rozměr, jsou totiž často těsně propojené s šamanstvím, démony a rituály. Kritikové z toho šílí radostí a přirovnávají Grubera k Danu Brownovi.

VYŠLO ČESKY ::

  • Noc jaguára (Night of the jaguar, Metafora, 2006)
  • Obratník noci (Tropic of night, překlad Jiří Lexa, Metafora, 2005)
  • Údolí kostí (Valley of bones, překlad Blanka Petáková, Metafora, 2006)

ODKAZY ::
Oficiální stránka: www.michaelgruberbooks.com/

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.