U kilometrovníku devatenáct silnice mezi Prahou a Berounem byla západoberlínskou rozvědkou zřízena mrtvá schránka, kterou má však pod kontrolou Československo. Pravděpodobně tedy nikdo jiný než Státní bezpečnost, i když ta v celém příběhu není vůbec zmiňována. A právě u devatenáctého kilometru silnice byl nalezen motocykl pohřešovaného Arnolda Fiedlera, ne zrovna vzorného syna Bedřicha Fiedlera. Ve fotoateliéru Fiedlera staršího našel kriminalista Karel Karlíček z Městského oddělení Veřejné bezpečnosti přístroj ke čtení mikroteček. Karlíček se o Fiedlerovi také dozvídá, že má z doby druhé světové války dobrý vztah k Anglii, takže se nabízí, že by mohl mít něco společného se špionáží.
A tak Karlíček navštěvuje bezejmenného vypravěče příběhu, pravděpodobně příslušníka StB, aby ho o nálezu motocyklu a pohřešovaném informoval. Rozbíhá se pátrání po zmizelém – byla vyloupena chata, kde pobýval, a otázkou zůstává, jestli jeho zmizení souvisí s mrtvou schránkou a špionážní vůbec.
Kniha se dobře čte, ale pořádně se rozbíhá, řekl bych, zhruba až od poloviny, obsahuje vtipné momenty (třeba když chce Karlíček bít svého malého synka, nebo když si čaj ředí a sladí mnoha kostkami cukru), jen člověk moc nesmí hledět na to, že komunisté jsou tu vlastně ti hodní…
„Český Wallace“ Eduard Fiker, který tento příběh podle slov na obalu napsal na motivy skutečných událostí, je známý především jako autor detektivek, tentokrát však napsal spíše než detektivku špionážní román. Nemůžu říct, že mě tento příběh z dob minulých vyloženě zaujal, ale také ani nezklamal.
Filmového zpracování se dočkal Kilometr devatenáct roku 1963 v režii Petra Schulhoffa pod názvem Strach v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským jako majorem Kalašem. Ostatně, například i Série C-L také s Karlíčkem byla zfilmována jako Na kolejích čeká vrah (s Josefem Sovákem v roli majora Kalaše, ale i Karlíčkem v podání Jaromíra Hanzlíka).
Mladá fronta, Praha 1960, edice Smaragd, svazek 10