Film Sherlock Holmes – Nahlédnutí do zákulisí natáčení
Postavy slavného detektiva Sherlocka Holmese a jeho přítele dr. Watsona byly v předchozích filmech a televizních adaptacích zobrazovány spíše jako postarší muži, kteří užívají více intelektu nežli fyzické síly. Watson navíc byl „ten druhý“, který jen poslušně vykonává příkazy a přání svého šéfa.
Režisér Guy Ritchie ve svém novém filmu nazvaném jednoduše SHERLOCK HOLMES oběma stěžejním mužům dodal na akčnosti a tajemnosti. Holmes je nejen geniální stratég, ale též zdatný v boji tělo na tělo, umí skvěle boxovat i bez rukavic, nechybí mu odvaha postavit se více nepřátelům najednou. Watson je rovnocenným parťákem, vždy na svém místě. Občas je to právě on, kdo Holmesovi zachraňuje život.
O důvodu natočení filmu řekl režisér Ritchie, Holmesův fanoušek od dětství: „Jsem rád, že jsem dostal příležitost odhalit svoji verzi Holmese právě u příležitosti 150. výročí narození Sira Arthura Conana Doyla. S dalšími spolupracovníky jsme vyšli z jeho čtyř románů a 56 samostatných příběhů a snažili jsme se vrátit Holmese do podoby, jak ho původně stvořil.“
Roli hlavního hrdiny hraje Robert Downey Jr. Odpovídal představám režiséra svým vzhledem a rovněž tím, že řadu let se věnuje bojovým uměním. Herec se k tomu vyjádřil:
„Doyle nazýval bojový styl svého detektiva pojmem baritsu, což souvisí s variantou jiu-jitsu vytvořenou v 19. století E. W. Barton-Wrightem. Jiu-jitsu je režisérovo vyvolené bojové umění. Moje nejoblíbenější umění je Wing Chun Kung Fu. A tak jsme vytvořili naši vlastní kombinaci bojových umění pro tento film.“

Děj filmu je zasazen do Londýna koncem 19. století. Město je sevřeno strachem ze série brutálních rituálních vražd. Holmes s Watsonem v úvodu filmu zachrání jednu z obětí a nastává honička za vrahem, lordem Blackwoodem. Ten vyhrožuje svojí nesmrtelností a spojením s temnými mocnými silami, takže na něho neplatí vězení ani poprava. Právě záhady kolem zlosynného lorda provokují Holmese dojít k racionální podstatě.
Režisér Ritchie si dal záležet, aby natočil dobový film, což v exteriérech dnešní doby nebylo snadné. K filmovým scénám byly využity londýnské prostory v katedrále Sv. Pavla, Parlamentu, také Greenwichi, Old Royal Naval College, dále na radnici v Manchesteru a rovněž v liverpoolských docích a v chathamských historických loděnicích v Kentu.
Náročná honička na jatkách za běžného provozu se natáčela v nepoužívaném skladišti v londýnském East Endu, kde byl vytvořen věrohodný labyrint pohybujících se strojů. Scéna obsahovala různé čepele, pily a obrovské háky visící na řetězech. Tím vším se museli herci prodírat.
V historické loděnici se odehrává scéna s rozestavěnou lodí. Dělníci kvůli tomu postavili levou polovinu lodě v původní velikosti, tedy 69 metrů dlouhou a 4,5 metru vysokou, přičemž uprostřed byla loď postavena v celé výšce 9 metrů. Chybějící části lodě byly dotvořeny počítačovou grafikou.
Závěrečná velkolepá bojová scéna se odehrává na rozestavěném Tower Bridge, který je brán za symbol viktoriánské doby. V roce 1890 byl most postaven jen z poloviny. Aby se zachovala věrohodnost, celý natáčecí tým se přesunul z Anglie za Atlantik. Ve studiích v brooklynském Williamsburgu se postavily tři různé klíčové scény včetně rozestavěného Tower Bridge. Za ním bylo zelené pozadí, které později tým vizuálních efektů doplnil řadou pohledů na Londýn té doby a na řeku Temži. Působí to věrohodně a neruší tu žádná atmosféra 21. století.
Film má kromě napětí a vzrušujících scén i vtipné dialogy, zejména mezi Holmesem a Watsonem. Nechybí tu ani přitažlivý ženský element v postavě prohnané, odvážné a krásné Irene Adler (hraje ji Rachel McAdams), která žije na hraně zákona a dokáže přelstít i Holmese. Jejím protipólem je Watsonova snoubenka Mary (Kelly Reilly). U nich zase ženská část publika může obdivovat krásné róby a šperky, které nejsou replikou, ale zapůjčeny byly skutečné starožitné kusy, mimo jiné 47karátový žlutý diamant a diamantový náhrdelník z 19. století.
Co říci závěrem? Film má vyváženou akčnost, neurazí intelektuály, je tu i patřičná dávka humoru, dění a tajemné prostředí podbarvuje výborná hudba.
Prezident České společnosti Sherlocka Holmese Ing. Aleš Kolodrubec se po zhlédnutí pracovního předpremiérového promítání vyjádřil: „Musím přiznat, že se mi film líbil a mile mě překvapil. I když jde o netradiční, přesto však velmi zajímavý přístup. Určitě na něj rád půjdu ještě jednou, a to společně s kolegy naší holmesovské společnosti.“
Film natočený v britsko-australsko-americké koprodukci uvádí do kin společnost Warner Bros.
(Premiéra v českých kinech 14. 1. 2010.)
Foto archiv Warner Bros.
Tento článek jste si také mohli přečíst v časopise Policista č. 2/2010
Napsat komentář