Film Sherlock Holmes – Nahlédnutí do zákulisí natáčení

Holmes a Watson 2Postavy slavného detektiva Sherlocka Holmese a jeho přítele dr. Watsona byly v předchozích filmech a televizních adaptacích zobrazovány spíše jako postarší muži, kteří užívají více intelektu nežli fyzické síly. Watson navíc byl „ten druhý“, který jen poslušně vykonává příkazy a přání svého šéfa.

Režisér Guy Ritchie ve svém novém filmu nazvaném jednoduše SHERLOCK HOLMES oběma stěžejním mužům dodal na akčnosti a tajemnosti. Holmes je nejen geniální stratég, ale též zdatný v boji tělo na tělo, umí skvěle boxovat i bez rukavic, nechybí mu odvaha postavit se více nepřátelům najednou. Watson je rovnocenným parťákem, vždy na svém místě. Občas je to právě on, kdo Holmesovi zachraňuje život.
O důvodu natočení filmu řekl režisér Ritchie, Holmesův fanoušek od dětství: „Jsem rád, že jsem dostal příležitost odhalit svoji verzi Holmese právě u příležitosti 150. výročí narození Sira Arthura Conana Doyla. S dalšími spolupracovníky jsme vyšli z jeho čtyř románů a 56 samostatných příběhů a snažili jsme se vrátit Holmese do podoby, jak ho původně stvořil.“
 Roli hlavního hrdiny hraje Robert Downey Jr. Odpovídal představám režiséra svým vzhledem a rovněž tím, že řadu let se věnuje bojovým uměním. Herec se k tomu vyjádřil:
„Doyle nazýval bojový styl svého detektiva pojmem baritsu, což souvisí s variantou jiu-jitsu vytvořenou v 19. století E. W. Barton-Wrightem. Jiu-jitsu je režisérovo vyvolené bojové umění. Moje nejoblíbenější umění je Wing Chun Kung Fu. A tak jsme vytvořili naši vlastní kombinaci bojových umění pro tento film.“
Holmes a Watson 2Představitel Watsona herec Jude Law musel být rovněž fyzicky zdatný. Svoji roli vysvětlil: „Mým hlavním cílem bylo, aby můj Watson byl jin pro Holmesův jang. Řada popisů našich hlavních hrdinů v původních příbězích potvrzuje, že jsou tak silní právě proto, že se navzájem podporují a že jejich přátelství má tak silné kořeny. Vztah obou navíc dává prostor i pro spoustu vtipných situací, neboť některé Holmesovy vlastnosti Watsona bytostně vytáčejí a naopak.“ K tomu dodal režisér: „Watson podle Doyla je podstatně dynamičtější postavou než byl vykreslován v nedávných filmech, kdy byl zobrazován jako nějaký blábolící hlupák, jehož hloupost je protikladem vůči velikosti Holmesova génia.“
Děj filmu je zasazen do Londýna koncem 19. století. Město je sevřeno strachem ze série brutálních rituálních vražd. Holmes s Watsonem v úvodu filmu zachrání jednu z obětí a nastává honička za vrahem, lordem Blackwoodem. Ten vyhrožuje svojí nesmrtelností a spojením s temnými mocnými silami, takže na něho neplatí vězení ani poprava. Právě záhady kolem zlosynného lorda provokují Holmese dojít k racionální podstatě.
Režisér Ritchie si dal záležet, aby natočil dobový film, což v exteriérech dnešní doby nebylo snadné. K filmovým scénám byly využity londýnské prostory v katedrále Sv. Pavla, Parlamentu, také Greenwichi, Old Royal Naval College, dále na radnici v Manchesteru a rovněž v liverpoolských docích a v chathamských historických loděnicích v Kentu.
Náročná honička na jatkách za běžného provozu se natáčela v nepoužívaném skladišti v londýnském East Endu, kde byl vytvořen věrohodný labyrint pohybujících se strojů. Scéna obsahovala různé čepele, pily a obrovské háky visící na řetězech. Tím vším se museli herci prodírat.
V historické loděnici se odehrává scéna s rozestavěnou lodí. Dělníci kvůli tomu postavili levou polovinu lodě v původní velikosti, tedy 69 metrů dlouhou a 4,5 metru vysokou, přičemž uprostřed byla loď postavena v celé výšce 9 metrů. Chybějící části lodě byly dotvořeny počítačovou grafikou.
Závěrečná velkolepá bojová scéna se odehrává na rozestavěném Tower Bridge, který je brán za symbol viktoriánské doby. V roce 1890 byl most postaven jen z poloviny. Aby se zachovala věrohodnost, celý natáčecí tým se přesunul z Anglie za Atlantik. Ve studiích v brooklynském Williamsburgu se postavily tři různé klíčové scény včetně rozestavěného Tower Bridge. Za ním bylo zelené pozadí, které později tým vizuálních efektů doplnil řadou pohledů na Londýn té doby a na řeku Temži. Působí to věrohodně a neruší tu žádná atmosféra 21. století.
Film má kromě napětí a vzrušujících scén i vtipné dialogy, zejména mezi Holmesem a Watsonem. Nechybí tu ani přitažlivý ženský element v postavě prohnané, odvážné a krásné Irene Adler (hraje ji Rachel McAdams), která žije na hraně zákona a dokáže přelstít i Holmese. Jejím protipólem je Watsonova snoubenka Mary (Kelly Reilly). U nich zase ženská část publika může obdivovat krásné róby a šperky, které nejsou replikou, ale zapůjčeny byly skutečné starožitné kusy, mimo jiné 47karátový žlutý diamant a diamantový náhrdelník z 19. století.
Co říci závěrem? Film má vyváženou akčnost, neurazí intelektuály, je tu i patřičná dávka humoru, dění a tajemné prostředí podbarvuje výborná hudba.
Prezident České společnosti Sherlocka Holmese Ing. Aleš Kolodrubec se po zhlédnutí pracovního předpremiérového promítání vyjádřil: „Musím přiznat, že se mi film líbil a mile mě překvapil. I když jde o netradiční, přesto však velmi zajímavý přístup. Určitě na něj rád půjdu ještě jednou, a to společně s kolegy naší holmesovské společnosti.“
Film natočený v britsko-australsko-americké koprodukci uvádí do kin společnost Warner Bros.
(Premiéra v českých kinech 14. 1. 2010.)
Foto archiv Warner Bros.
Tento článek jste si také mohli přečíst v časopise Policista č. 2/2010
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Věnceslava Dezortová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA