Čapkovy kapsy na ČT1

Čapkovy detektivně laděné povídky se dočkaly různých rozhlasových, televizních či filmových adaptací. Česká televize uvede postupně po čtyři nedělní večery adaptace dvanácti povídek, první tři můžete sledovat na programu ČT1 v neděli 4. září 2011 od 20.00 hod. pod společným názvem Čapkovy kapsy.

Capkovy-kapsy-Basnik-014Adaptace autorových příběhů z jeho souborů Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, poprvé knižně publikovaných v roce 1929, realizovali podle scénářů zkušených autorů začínající tvůrci.

V úvodním příběhu Básník (od 20.00 hod) srazí automobil nad ránem na ulici zpustlou žebračku a z místa nehody ujede. Svědky případu jsou přičinlivý strážník (Jiří Strach) a dvojice mladíků, posilněných alkoholem. Doktor Vejřík (Karel Heřmánek), jenž kauzu vyšetřuje, chce zjistit číslo vozu a jeho barvu. Potřebná fakta si však nepamatuje ani snaživý strážník ani racionálně založený student Králík (Jakub Aubrecht). Překvapivé odhalení se ale skrývá v básni, kterou o neštěstí sepsal vizionářský poeta Nerad (Ondřej Pšenička). Bajku o paradoxech lidského myšlení scenáristicky zpracovali Věra a Václav Šaškovi, režii měl Jan Chramosta.

Televizní povídka natočená Českou televizí na podzim 2010Druhý příběh Zmizení herce Bendy (od 20.25 hod.) vypráví o přátelství zdrženlivého doktora Goldberga (Tomáš Töpfer) s rozháraným hercem (Viktor Preiss). Protagonista připravované inscenace Krále Leara jednoho dne zmizí, při prohlídce jeho bytu se však najde veškeré hercovo oblečení. Vzniká tedy otázka, jak se vůbec dostal ven. Všímavého lékaře, který živého Bendu viděl jako poslední, přivedou na stopu zločinu informace o jeho zálibě v převlecích a dokonalé schopnosti převtělování… Kriminální moralitu, částečně realizovanou v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, scenáristicky zpracoval Ivan Klíma a zfilmoval ji Vojtěch Moravec.

Televizní povídka natočená Českou televizí na podzim 2010Závěrečná povídka z úvodního triptychu, jejíž scénář rovněž napsal Ivan Klíma, má název Jasnovidec (od 21.05 hod.). Samolibý státní zástupce Klapka (Martin Myšička) pracuje na případu, v němž bohatý muž údajně zabil svou manželku kvůli životní pojistce. Klapkův přítel, obchodník Janowitz (Jan Hrušínský) ho seznámí s podivínským ruským princem (Ladislav Hampl), který z písma v zavřené obálce údajně dokáže stanovit psychologický profil pisatele. Klapka si jasnovidcovy zázračné schopnosti osobně vyzkouší a zprvu žasne nad přesností jeho diagnózy. Problém je ale v tom, že rukopis nepatří domnělému vrahovi… Mikrodrama o nelidskosti v oficiózním rouše režíroval Jan Těšitel.

O týden později, v úterý 11. září, se můžete těšit na příběhy podle povídek Zločin na poště, Soud pana Havleny a Muž, který se nelíbil. 17. září půjde o povídky
Závrať
, Příběh sňatkového podvodníka a O lyrickém zloději.

Upoutávka na cyklus na webu ČT.

Zdroj a foto: Česká televize

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA