Brian Haig

VYŠLO ČESKY

* 1953

Brian Haig Vražedné svazkyHaigův život je pevně spjat s americkou armádou – narodil se do ní, pracoval v ní a teď o ní i píše.

A není se co divit, protože jeho otcem je slavný Alexander Haig, což byl generál, vrchní velitel NATO a jednu dobu i americký ministr zahraničí. Tudíž pro Briana nebyla jiná možnost než proslulá vojenská škola West Point. Během dalších 22 let u armády se vypracoval až na pěchotního důstojníka a bojového stratéga. V 90. letech pracoval jako zvláštní poradce Sboru náčelníků štábu, později přímo pro jejich předsedu, generála Shalikashviliho.

Psát začal Haig vlastně z nouze. Když se ženou čekali už čtvrté dítě, došlo mu, že z armádního platu svou rozrůstající se rodinu uživit nedokáže. Dostal však lákavou nabídku od jedné soukromé společnosti, takže ze dne na den z armády odešel a nikdo se mu ani moc nedivil. V té společnosti ale proběhly vnitřní změny a z nabídky pro Haiga sešlo. A tak byl asi půl roku nezaměstnaný a dal se do čtení knih, na které předtím neměl čas. Od vlastního psaní ho na čas zdrželo sehnání práce ve vedení helikoptérové firmy, ale po ní už se plně soustředil na zápletky svých knih, jejichž ústřední postavou je major Sean Drummond, právník dobře známého JAGu, čili Judge Advocate General’s Corps neboli Úřadu vojenské prokuratury.

Protože Haig během své práce v armádě viděl pod pokličku spoustě vojenských operací, strategií a způsobů myšlení, jeho zatím šest právnických thrillerů zasazených do vojenského prostředí základen po celém světě působí dost přesvědčivě a autenticky a čtenář má silný pocit, že takhle se to tam opravdu děje…

Brian Haig nyní žije s rodinou v New Jersey.

VYŠLO ČESKY ::

  • S tichým souhlasem (Secret Sanction, překlad David Petrů, Knižní klub, 2002)
  • Vražedné svazky (Mortal Allies, překlad David Petrů, Knižní klub, 2004)

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA