Autogramiáda Podivné svatby Vlastimila Vondrušky

Vlastimil Vondruška Podivná svatbaV pražském knihkupectví Dobrovský, v obchodním centru Arkády, se konala autogramiáda nové historické detektivky s názvem Podivná svatba na Lichnici. Jde o 35. knihu spisovatele, historika a publicisty Vlastimila Vondrušky a další detektivku s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu v hlavní roli.

Začátek autogramiády byl stanoven na 17. hodinu. Už patnáct minut před začátkem se tvořila před vchodem do knihkupectví fronta, čítající asi třicet lidí. Během zbývající čtvrt hodiny se rozrostla na padesát. Tento počet si fronta průběžně udržovala téměř až do skončení autogramiády.

Většina lidí sebou měla dvě až tři knihy, které chtěli nechat podepsat i pro své blízké. Vlastimil Vondruška se každého ptal, co má do knihy napsat za věnování. Jen málokterý zájemce odešel pouze s podpisem. Většina lidí se spisovatelem prohodila několik přátelských vět. Vyznávali se z toho, jak jsou pro ně příběhy Oldřicha z Chlumu čtivé. Někteří přiznali, že Vondruškovy knihy čte celá rodina a doslova je jeden druhému bere z ruky.

Vlastimil Vondruška Podivná svatbaZvláštní bylo, že ač pan Vondruška píše historické detektivní romány, drtivá většina čekajících byly ženy. Na některých bylo vidět dojetí smíšené s radostí, že se mohli setkat se svým oblíbeným spisovatelem tváří v tvář. Nebylo divu – vystupování literární otce slavného královského vyšetřovatele bylo velice milé. Zdálo se, že každého zájemce o autogram vidí rád a na každého se těší. Nebránil se ani potřesení rukou.

Zhruba po půl hodině dorazily dvě ženy středního věku, které pana Vondrušku evidentně dobře znaly. I ony si nechaly podepsat své výtisky knih. Na obou bylo vidět, že jim smysl pro humor nechybí. Jedna z nich ho v žertu poprosila, ať je ve věnování něco hodně intimního. Po pár minutách neustálého a nakažlivého smíchu se rozloučili slovy „A piš rychleji“, načež spisovatel odpověděl, že dělá, co může.

Vlastimil Vondruška Podivná svatbaAutogramiáda se kolem 18. hodiny chýlila ke konci. Na řadě zbývali poslední čtyři zájemci. A co bych to byl za knižního fanouška, kdybych si novou knížku nekoupil a nenechal si ji podepsat! Při té příležitosti jsem se seznámil s panem Petrem Loveckým z nakladatelství MOBA, takže jsem se nakonec osmělil požádat ho, zdali bych se mohl s panem Vondruškou vyfotit, s čím V. V. bez problémů souhlasil. Tímto panu Loveckému ještě jednou děkuji.

Byla to opravdu příjemně strávená hodinka, ze které jsem si odnášel nejen podepsanou knihu, ale i hřejivý pocit.

Foto: © Richard Spitzer
Celou fotografii najdete na Facebooku Centra DETEKTIVKY.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA