Zavátá sněhem (Martin Stručovský)

Matěj Mlynář se snaží vzdorovat svým démonům, když zmizí blízká osoba. I přes dané slovo se snaží vyřešit dívčin příběh a že ho to bude stát hodně sil. Druhý případ knihkupce a příležitostného soukromého vyšetřovatele.

V krimirománu Zavátá sněhem se znovu setkáváme s bývalým policistou a soukromým vyšetřovatelem, dnes knihkupcem, Matějem Mlynářem, kterého známe z knihy Bez duše.

Mrazivý příběh se odehrává nejen pod sněhem, ale stejně mrazí jeho drsná linie příběhu. Ačkoliv se zdá, že Mlynář prožívá klidné období po boku přítelkyně Pavly, netrvá dlouho a opět se dostává do pořádného kolotoče. Jako pomocnici v knihkupectví má mladou dívku, která se nejen nejdříve pohádá s otcem, ale pak i zmizí. Otec dívky je shodou okolností také Matějův dávný přítel, který se ale právě vrátil z vězení a rád by vše napravil. Okolnosti mu ale příliš nejdou na ruku. Matěj sice Pavle slíbil, že se nebude věnovat příležitostnému vyšetřování a zůstane stranou od problémů. Nyní se ale situace mění a on cítí, že nemůže nechat bez pomoci své přátele a dluží to i dívce, kterou zná od jejího dětství.

I tentokrát se vracíme do krásného Jindřichova Hradce, který se ale v podání Martina Stručovského blíží spíše divokému velkoměstu se všemi jeho nástrahami. Stále narážíme na podivné existence, drsné prostředí (drogy, chudoba), spoustu beznaděje, smutku, bolesti – té fyzické i psychické, která je možná mnohem silnější.

Matěj má smíšené pocity. Na jedné straně slib, na druhé silně převažující pocit odpovědnosti. Právě všechny tyhle prožitky umocňují i otázky: jak se změní jeho vztah s Pavlou? Dokáže odolat démonu alkoholu? V průběhu se otevírají i další velmi zajímavé otázky a linie, kterými by se mohla ubírat tahle silná detektivní řada.

Stejně jako Bez duše i Zavátá sněhem je velmi čtivým románem s plejádou různých barvitých postaviček, překvapivou a napínavou detektivní linií. Tohle rozhodně není milá detektivka. Je poměrně řízná a tvrdá. Knihy Martina Stručovského jsou návykové a zkrátka toužíte po tom hltat další a další příběhy Matěje Mlynářea a už vůbec nechcete, aby knížka končila. Obzvlášť v tom nejzajímavějším…

O novinkách se můžete dozvědět i na facebookové  stránce: MlynarMatej. Novou knihu V temnotách by opět mělo vydat nakladatelství Motto a měla by vyjít v příštím roce.

Nakladatel: Motto, 2019
304 str.

Share Button

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.