Strach (Franck Thilliez)

Román Strach vyvolává spíš hrůzu. Příběh nadupaný napětím zaujme čtenáře se silným žaludkem. Franck Thilliez chce co nejvíce šokovat, což se mu v tomto skvělém románu nadmíru daří.

Policistku Camille pronásledují noční můry, které začaly po transplantaci srdce. Objevuje se jí cizí žena, zavřená v temné místností a volá o pomoc. Kromě toho začíná mít jiné chutě a dokonce i chuť kouřit, přestože dříve nekouřila. Camille to nedává smysl a velmi ji to trápí. Prací na jednom případu zjišťuje, že by se mohlo jednat o takzvanou buněčnou paměť – vzpomínku člověka, jehož srdce má v těle. Bývalý komisař, nyní poručík, Sharko zatím řeší případ ženy, kterou věznili pod stromem tak dlouho, že téměř přestala vidět. Lucie Henebellová by se měla starat o jejich dvě děti, ale s vervou sobě vlastní se pouští do pátrání. Rostoucí děsivé důkazy vypovídají o tom, že tohle nebude vůbec snadné a oba partneři se dostávají do vrahova přirozeného prostředí.

Román Strach určitě není pro slabé povahy. Vnitřnosti, krev, úchylní tvorové. Všeho je tu dostatek. Hrůzy a napětí prostupují celým 500stránkovým příběhem. Pokud jste ale literární násilí schopni snášet, nejspíš budete nadšeni. Thilliez totiž psát opravdu umí. Děsivý příběh vyvolává spoustu emocí a nutí k zamyšlení.

Autor skvěle líčí pocity Camille související s transplantací srdce. Četnice už předtím byla komplikovaná. Změna její osobnosti se jí vůbec nelíbí a velmi trpí. Navíc srdce nefunguje tak, jak by mělo. Nesnadná jsou i pátrání Sharka, když je nucen sledovat videa brutálních vrahů, i když si musí nechat vyprávět detaily jejich činů. Bestiální vrah Foulon si jejich sezení užívá, ale protože to vypadá, že je důležitou osobou případu, je jeho spolupráce nutná.

Přestože nejsem člověk, kterému by čtení o lidských vnitřnostech a jejich nejrůznějším zpracování nezpůsobovalo komplikace, čtenáře autorův styl psaní nutí číst dál a dál, dokud se nedostane až na poslední stránky, kde ovšem čeká nemilé překvapení.

Tohle se nedá číst před spaním. Příběh je velmi komplikovaný a vyžaduje, abyste se mu věnovali co nejvíce. Ovšem 500 stran za pár hodin většinou nepřečtete.

Strach je dalším dílem s Franckem Sharkem. Ostatní tituly neznám a nemám pocit, že bych při čtení o něco závažného přišla. Odkazy na předchozí tituly se tu ale objevují

Že je francouzský autor Franck Thilliez milovníkem Alfreda Hitchcocka a Stephena Kinga je vidět z každé stránky. Ačkoliv rozhodně nepatřím k fanouškům krvavých příběhů, tenhle se mi podařilo dočíst (i když s četným vydýcháváním) a čeká mě rozhodování, jestli se přece jen nepustit do dalších titulů tohoto skvělého autora.

Originál: Angor, 2014
Překlad: Jiří Žák
Nakladatel: Albatros Media – XYZ, 2020
500 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA