Obřad (Carmen Mola)

Nakladatelství Kniha Zlín, to nejsou jen tituly norského autora Joa Nesbøho. Nyní místo drsných severských vražd přichází čas na madridskou inspektorku Elenu Blanco, z oddělení pro řešení nejohavnějších zločinů. Temperamentní policistka se se svým týmem pouští po stopě nechutných rituálních vražd.

Mladý pomocný inspektor Ángel Zárate touží místo obvyklé policejní práce po vyšetřování velkých zločinů. Dostává se k podivnému zločinu a tak trochu se vetře do týmu inspektorky Blanco.

Susana má před svatbou, ale po rozlučce se svobodou je její tělo nalezeno v děsivém stavu. Žena, která nebyla vychovávána jako cikánka, jak by si to přál její otec, je objevena mrtvá. Její tělo vypadá podobně jako tělo její zavražděné sestry před sedmi roky, jistou roli v tom hrají červi. Ale je zajímavé, že domnělý pachatel obzvlášť brutálního činu, při kterém byla žena neuvěřitelně mučena, je stále ve vězení. Kdo je tedy pachatelem? Napodobil pachatel metodu zabití Susaniny sestry Lary, nebo je ve vězení nevinný člověk?

Inspektorka Blanco (z oddělení analýzy případů) je velmi svérázná a osamělá, což jí nebrání v tom, aby si nezávazně užívala. Temperamentní Elena miluje alkoholický nápoj grappu, což je pálenka italského původu z vína nebo z matoliny (podle Wikipedie), ale také karaoke a auta. Její život ale provází ztráta syna, se kterou se nedokázala smířit a hledá ho stále. Její bývalý muž má zatím nový život.

Elena začíná zkoumat život cikánů. Těch, kteří dodržují tradiční zvyky, i těch, kteří se jich zřekli, aby žili podobně jako ostatní. Jde o pomstu? Klan Hluchých, jak se říká cikánům žije tradičním způsobem, možná někdy trochu více na hraně zákona. Jakou roli v tom všem hraje otec dívek?

Kniha je poměrně návyková a při čtení možná nebudete vždy vědět, kam vás autor vede a možná se i těžko strefíte do odhalení. Kapitoly jsou kratší a vždy vás naladí na to, abyste se pouštěli do dalších řádků. Pokud si dlouho budete myslet, proč je tato kniha řazena mezi nejohavnější španělské tituly, přesvědčí vás o tom závěrečné kapitoly. V knize najdete i některá klišé, jako třeba každou chvíli opilá inspektorka s neuspořádaným životem. Elena je ale velmi sympatická, odhodlaná a s vervou se pouští do každé příležitosti, jak případ vyřešit. Zárate je začátečník s touhou chránit svého mentora, který vyšetřoval první vraždu. Kromě toho si určitě zapátráte ve Wikipedii, abyste se dozvěděli nějaké reálie.

Autorka Carmen Mola, to jsou vlastně tři velmi úspěšní španělští autoři, což bylo odhaleno až nedávno. Nakladatelství Kniha Zlín vydává knihu Obřad, první díl ze série, koncem ledna v překladu Anny Melicharové.

Nakladatel: Kniha Zlín, 2023
Edice: TOP thriller
Originál: La novia gitana, 2018
Překlad: Anna Melicharová
352 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA