Naposledy se ohlédni (Janelle Brown)

Psychologický román o rodině, vzpamatovávající se z tragédie. Akční a rázná Billie se nevrátí z výletu do kalifornských hor a pátrací oddíly najdou jen jednu její botu….

Zdrcený manžel Jonathan a dcera Olive se snaží vstřebat svět bez ní, ale rok je stále ještě krátká doba. Billie byla silná osobnost, a tak není snadné naučit se žít bez ní. Manžel začne psát vzpomínkovou knihu, šestnáctiletá dcera si ale usmyslí, že je máma naživu, že ji viděla. Nevíte sice, jestli se Olive jen psychicky hroutí, nebo co mají její vidiny znamenat, pokud to ale pohne dějem, berete cokoli…

Typická šťastná americká rodina je v krizi. Ale dlouho to vypadalo, že namísto nějakého pořádného pátrání strávíme knihu tím, že budeme vzpomínat – hlavně Jonathan se neustále vrací ke vzpomínkám na svou tvrdohlavou a nezávislou ženu, která mu kdysi tak učarovala. Myslela jsem zkrátka, že kniha bude víc ve stylu Davida Rakera – hledače pohřešovaných: od jednoho vodítka ke druhému… A ono se to vyvinulo víc ve stylu knihy Sestup – také o rodině, které se někdo nevrátil z hor. Víc psychologie, míň detektivky. Zvlášť když Billie nikdo naživu doopravdy neviděl, pouze se své dceři záhadně „zjevuje“.

Nakonec ale to, že příběh nešel po cestě, kterou jsem očekávala, bylo možná lepší. Obloukem se vyhnul klasickému schématu románů typu „nevím, koho jsem si to vlastně vzala/vzal“. Dal se cestou hloubkové analýzy tří obyčejných lidí, z toho jedna ani v knize nevystoupí přímo. Sice není nijak překvapující zjištění, že nikdy doopravdy nepoznáme ani své nejbližší, pokud sami nechtějí, donutí vás to ale zamyslet se nad vašimi vlastními vztahy. A nějakých těch překvapení se v závěru přeci jen dočkáte.

Naposledy se ohlédni je smutný román o truchlení a o těžké cestě, kterou musí ujít otec s dcerou, aby našli sami sebe. Nálepka „thriller“ je trošku zavádějící, spíš čtenáře mate. Podle ní očekáváte napětí a zvraty. Tady budete jen hodně smutní. Budete chtít spolu s Olive a Jonathanem znát odpovědi na otázky, jestli je Billie opravdu naživu, co skrývala a kým byla doopravdy. Ale namísto klasické detektivky a hledání odpovědí tady dostanete zamyšlení nad tím, jak ani 16 let manželství nestačí k pochopení toho druhého. Jestli hledáte typickou detektivku o pátrání po pohřešovaných, zkuste Tima Weavera. Jestli se ale chcete zastavit, zahloubat a posmutnit si, Janelle Brown píše právě pro vás…

Originál: Watch Me Disappear, 2017
Překlad: Lucie Menclíková
Vydal: Leda, 2018
454 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA