Michaela Klevisová pokřtila svou šestou knihu s inspektorem Bergmanem

Česká spisovatelka Michaela Klevisová, dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku, pokřtila poslední červencový den v pražském Avion Clubu svou novinku Sněžný měsíc. Jedná se o šestý příběh s kriminalistou Josefem Bergmanem.

Po Holandsku (Ostrov šedých mnichů) a Norsku (Zmizela v mlze) se sympatická a vždy skromně vystupující spisovatelka dějově vrátila do Čech. Konkrétně do Beskyd. Těm, kteří dorazili na křest její novinky, se svěřila, že děj sice umístila do fiktivní vesnice, nicméně inspirované skutečnou vesnicí, kterou mohou prostředí znalí čtenáři poznat.

Čestného úkolu stát se kmotrou knihy se zhostila paní Alena Müllerová, kreativní producentka České televize. A nebylo to náhodou. Už dříve se mluvilo o zfilmování románů Michaely Klevisové a sama autorka přiznala, že určitou dobu váhala. Pak za ní přišla scénáristka Lucie Konášová a režisér Viktor Polesný, se kterými se nakonec domluvila na podobě televizního detektivního seriálu. Již jsou hotové scénáře pro první dva díly (jeden román bude představovat jeden díl), na třetím se právě pracuje.

Na vstup Josefa Bergmana na televizní obrazovky si však přece jen budeme muset ještě nějaký čas počkat. Podle Aleny Müllerové se teprve v únoru příštího roku sejde programová rada, pak se začne točit, a ještě v roce 2021 se bude stříhat. Producentka však již s úsměvem nadhodila, že seriál bude určitě vysílán v České televizi (ČT) a nejspíše v pondělním hlavním vysílacím čase. Někdo pronesl, že si tedy naladíme někdy po roce 2021 v pondělí ve 20:20 kanál ČT…

Nicméně o představiteli Josefa Bergmana jsme se nic bližšího nedozvěděli. Když jsem se na něj ptal později jedné paní z nakladatelství Albatros Media, která Sněžný měsíc vydává, nemohla nic prozradit. Snad jen to, že jí navrhovaný představitel připadá jako dobrá volba, i když je malinko mladší než jeho knižní předloha. Nechme se tedy překvapit.

Knihy Michaely Klevisové vždy zahrnovaly kromě detektivní linie také psychologické příběhy a sympatické hlavní hrdinky. I její aktuální titul je určen především těm, kteří touží po klasické detektivce, navíc podle nakladatelství z velmi výstižně a působivě popsaného prostředí. Pokud už máte dost thrillerů, nebo detektivek smíchaných s thrillery, pokud se vám už „přejedly“ severské detektivky, kde se to jen hemží – s prominutím – úchyly a podivínskými detektivy, vydejte se s Michaelou do prostředí Beskyd. Až se objeví první mrtvola, namáhejte si spolu s inspektorem Bergmanem mozkové závity, nejlépe v pohodlném křesle a šálkem dobré kávy nebo čaje.

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.