Na útěku (Patrick Lee)

Na-utekuJak už název napovídá, půjde tu o útěk. Utíká dvanáctiletá Rachel, a kdyby nepotkala Sama Drydena, její příběh by skončil už na straně 2. Když jste totiž na útěku před ozbrojeným komandem, nutně potřebujete mít na své straně aspoň jednoho superhrdinu, takže setkání Rachel s Drydenem je naprosto logické. Sam je totiž bývalý Ranger a kdovíco ještě, po osobní tragédii protloukající se, jak se dá. Tudíž je vám od začátku jasné, že ať po nich půjde třeba i Národní garda, na Drydena si nepřijdou.
A ona po nich i garda půjde, nebo někdo tak mocný, že má na své straně vojáky, supermoderní techniku a hlavně satelity. Takže čtenář fakt nechápe, jak by mohl sebelepší mariňák uniknout pronásledovatelům, když ho stále sledují družice. Ale pokud by se čtenář bál, že tu celou dobu půjde o všechny možné finty útěků po souši, vodou i vzduchem, což by mohlo být po chvíli jednotvárné, ať je v klidu.
Román mu v rychlém tempu nabídne řadu otázek k přemítání. Byla vážně náhoda, že Rachel vběhla do cesty právě bývalému Rangerovi? Co přesně za experiment má děvče za sebou a jakou roli v tom hrají vysílače mobilních operátorů? A proč si poklidné nakladatelství, které se do thrillerů právě nehrne, vybralo zrovna tento titul?
Ale ať už mělo důvody, jaké chce, výběr naprosto schvaluji. Konec sarkasmu, tohle byl opravdu dobrý akční thriller. Jeden z těch, které vás nenechají vydechnout. Navzdory tomu, jak to vypadalo zpočátku, nehrozí žádný předvídatelný vývoj. Protože když už si myslíte, že víte, co bude následovat… Jako by vám autor četl myšlenky, uhne s dějem úplně jinam. Akce střídá akci, a svižné tempo stále nabírá obrátky.
Není ani moc s podivem, že se román řítí vpřed jak bombastický strhující film – autor také fušuje do scénářů a na knize je to znát. Mnohá akce, výbuchy a přestřelky by se na plátně vyjímaly moc hezky, možná i líp než jen na papíře. Problém by byl s převedením stěžejního tématu celé knihy, a tím je síla myšlenky. Ale protože po románu skočili Warneři ještě dřív, než měl vůbec název, třeba někdy v budoucnu uvidíme, jak se s tím filmaři popasovali. Budoucnost nám také možná přihraje i nové mise Sama Drydena, autor má totiž smlouvu na tři knihy…

Zdá se, že nakladatelství Vyšehrad si k výročí 80 let od založení naděluje bonbonky čtenářům i takových žánrů, do kterých se obvykle nepouští. Gratulujeme a jen víc takových…

Originál: Runner, 2014
Překlad: Jindřich Manďák
Vydal: Vyšehrad, 2014
274 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

2 komentáře: „Na útěku (Patrick Lee)

  Jaroslav Kohoutek

  (3.9.2014 - 16:12)

  Popis knihy je to sice pekny, ale hlavni hrdina nemuze byt soucasne ranger a marinak. Takze bud je to chyba prekladu (a to by bylo opravdu smutne) nebo chyba autora clanku.

   Michaela Turková

   (3.9.2014 - 17:33)

   Tak to je samozrejme chyba autorky clanku – takove detaily co do armadniho vyraziva jdou kolem mne sirokym obloukem. Basnik tim chtel jen rici, ze je to nezastrelitelny zeleny mozek a tecka. Proste nekdo v uniforme, pred kym si i Stallone nadela do gati.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA