Živý nebo mrtvý (Tom Clancy)

Tom Clancy Živý nebo mrtvýTom Clancy o sobě po sedmileté pauze opět dává vědět a všem ukazuje, kdo je tu mistrem špionážních románů. S pomocí vojenského veterána Granta Blackwooda (který spolupracuje i s Clivem Cusslerem) rozjíždí rozsáhlý a velkolepý román o zpravodajských službách, boji proti terorismu a odvaze jednotlivců i celých složek…

A aby to byl návrat na výsluní opravdu ve velkém stylu, svede Clancy své nejznámější literární hrdiny hezky dohromady – kdo je zarytým příznivcem Clancyho politických thrillerů, toho srdce zaplesá; kdo nečetl ani jeden, nevadí. Tak i tak nebude vědět, komu fandit dřív. Je tu totiž opravdu pestrá plejáda sympatických postav, z nichž většina už si své ostruhy vydobyla v předchozích románech.

Je tu Sam Driscoll a jeho Rangeři, prohledávající skalní jeskyně bůhvíkde v Hindúkuši. Jsou tu i John Clark a Ding Chavez, kteří v rámci britské organizace Duha už pochytali všechny evropské padouchy a teď nevědí, co s volným časem. Podobně je na tom i Jack Ryan starší, bývalý prezident Spojených států, který teď píše paměti, beseduje se studenty a nadává na toho osla, který se dostal do funkce po něm. Chladnokrevná Mary Pat Foleyová už je tak znechucená politikařením v CIA, až sama přejde do protiteroristického oddělení, kde je opět ve středu dění. A v neposlední řadě tu máme Jacka Ryana mladšího, který pracuje v supertajném útvaru zvaném Univerzita – a stále o tom ještě neřekl svému otci…

Ti všichni se více či méně propojí v skrytém boji proti terorismu – na různých místech světa se chystá něco, co už tak teroristické buňky chystávají. A vede je jediný muž, přezdívaný Emír. To na jeho hlavu je vypsaná mnohamiliónová odměna, to po něm pasou ozbrojené složky. Mají ho najít, živého či mrtvého…

Tom Clancy se v oboru opravdu vyzná, má velmi konkrétní představu o tom, jak fungují tajné služby i jejich protivníci. Však už o nich píše přes 25 let. A někdy se jeho fikce stává i skutečností, to když mnoho let před 11. září použil ve svém románu Čestný dluh motiv letadla narážejícího do Kapitolu… Prostě se drží reality hodně věrně a ví, jak myslí sebevražední atentátníci i politici. I pomalejšímu čtenáři tedy časem dojde, že onen obávaný Emír, „Veřejný nepřítel číslo jedna“, kterého „všichni hledají po celém světě už deset let“, vlastně představuje Usámu bin Ládina.

V románu Živý nebo mrtvý se Clancy rozhodl vypořádat s nejhledanějším teroristou moderní doby po svém, a nutno říct, že v některých bodech se opravdu trefil. A to popsal cestu k jeho nalezení a dopadení více než půl roku předtím, než k ní skutečně došlo… Trefil se přitom například v tom, že terorista žil téměř všem na očích v husté zástavbě nebo že byl vystopován díky svému kurýrovi. Jak moc se autorovy představy rozcházejí nebo shodují, si nakonec přečtěte sami. Kniha se sice pro svůj rozměr a váhu dá v případě nutnosti použít i jako smrtící zbraň, rozhodně však stojí za to. Sledovat všechny ty hry zpravodajských služeb, špatná politická rozhodnutí, přípravy fanatických džihádistů a bleskové akce zvláštních jednotek, to je prostě zážitek, při kterém se čtenář tetelí blahem…

Originál: Dead or Alive, 2010
Překlad: Ľubomír Háčik
Vydal: BB art, 2011
www.bbart.cz
583 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA