Žena v kleci (Jussi Adler-Olsen)

Jussi Adler Olsen Žena v kleciŽena v kleci dánského autora Jussiho Adlera-Olsena je dalším příspěvkem do již tak bohaté nabídky severských detektivek. Troufám si ale napsat, že pokud jste milovníky psychothrillerů, neměla by vám tato kniha uniknout. Ženu v kleci vydalo v červenci 2011 brněnské nakladatelství HOST.

Vedoucí kodaňského oddělení vražd Marcus Jacobsen se se svým náměstkem Larsem Bjornem rozhodnou odstavit komisaře Carla Mørcka na vedlejší kolej. Mørck je zcela psychicky vyčerpán z případu, kdy byl jeden kolega zabit a druhý leží v nemocnici s poraněnou míchou. Kdyby zareagoval, mohlo být všechno jinak. Díky politické situaci je možno založit oddělení Q, které by se mělo zabývat nevyřešenými případy. Ze všeho zničený a znechucený Carl se v práci potácí od surfování po netu, luštění sudoku a depresivními návštěvami kolegy Hardyho v nemocnici. Když se dozví, jak vysoká byla dotace na jeho nové oddělení, rozhodne se situace také využít co nejvíce. Ke své sklepní kanceláři dostává auto a poskoka, přistěhovalce Asada. Právě ten, od kterého nikdo neočekává nic jiného než úklid a drobné pochůzky, pomůže Carlovi znovu získat vášeň k práci. Prvním případem je ztracená politička Merete Lynggaardová, která zmizela před pěti lety. Obviněn byl pouze její bratr, o kterého se starala, ale i toto obvinění bylo později staženo.
Jen čtenář ví, že všechno bylo úplně jinak. Merete obětovala svůj osobní život bratrovi, který přestal reagovat po bouračce, při které přišli jejich rodiče o život. Už v prologu nás autor vtahuje do malé místnosti, ze které pro uvězněnou ženu není úniku. Postupně se dozvídáme, jak se tam Merete dostala a jak prožívala poslední dny před uvězněním.

Chvíle vyšetřování, kdy se Mørck sune hlemýždími kroky kupředu, se střídají s děsivými dny, které tráví Merete ve své kleci. Boj Merete s těmi na druhé straně — za zrcadlem. Kdo má více vnitřní síly? Hrají si s ní jako kočka s myší a „tlapou“ jí připlácnou, když se jen trochu vzepře jejich nařízením. Stihne ženu Carl zachránit, nebo přijde příliš pozdě? Všech 400 stran knihy je neméně napínavých.
Psychothriller Žena v kleci má ovšem i chvíle drsného humoru.

„Odhrnul tkaninu a odhalil čtyři červené flanelové košile s velkými kostkami, které byly na stole naaranžované tak, jako by v nich spočívali čtyři dřevorubci o poledním spánku.“
„Nepodobá se některá té, kterou jste viděl na místě činu na Amatéru?“
Byla to ta nejpodivnější konfrontace, jaké se Carl kdy zúčastnil. Otázka zněla, která z košil spáchala zločin. A nedělali si legraci, nebyl to vtip. (str. 182)

Spoustu zajímavých situací autor připravil díky osobě Asada, velmi tajemného, snaživého a nadšeného pomocníka. Asad je poměrně tajemnou osobou, jeho důležitost pro vyšetřování roste s každou stránkou. Nejspíše si oblíbíte i trochu arogantního detektiva Mørcka, se kterým není snadné vyjít a přesto mu držíte palce, aby zvládl své nočně-denní můry a udělal čáru přes rozpočet těm, kteří ho už dávno odepsali.

Kniha Žena v kleci slaví komerční úspěch nejen v Dánsku, ale i v dalších zemích. Získala 2. místo v žebříčku nejlepších kriminálních románů roku 2010, který vyhlašuje mezinárodní literární magazín Buchkultur. Dánská produkční společnost Larse von Triera zakoupila práva na sérii příběhů z oddělení Q.

Jussi Adler-Olsen napsal opravdu skvělý psychologický thriller a věřím, že většina jeho čtenářů se nebude moci dočkat dalšího dílu s názvem Zabijáci bažantů, který chystá nakladatelství HOST k vydání v příštím roce.

Originál: Kvinde i buret, 2007
Překlad: Kristina Václavů
Vydalo nakladatelství HOST, 2011
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
408 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA