Případy 1. oddělení

Filmové a televizní detektivky jsou v Česku přijímány různě a ty současné nemají vždy lehkou pozici. Zvláště ty, které se snaží napodobit „západní“ vzory. Potýkají se vesměs s posměchem, že tohle u nás neumíme, že to v našich podmínkách není možné natočit. A tak zatímco pro většinu fanoušků detektivního žánru zůstávají nepřekonány relativně historické detektivní příběhy, jako jsou Hříšní lidé města pražského, Četnické humoresky nebo Dobrodružství kriminalistiky, závan čerstvého větru přinesl nedávno odvysílaný šestidílný seriál Cirkus Bukowsky, který zatím celkem boduje jak u diváků, tak u kritiky.

Případy 1. oddělení
Foto: © Vojtěch Hurych

Recept na divácky atraktivní současnou detektivku možná nalezly už před časem seriály, které vznikaly na základě nedávných skutečných událostí. Prvním úspěšnějším byla Kriminálka Anděl, jejíž jednotlivé díly vycházely z reálných zločinů a která si získala řadu diváků. Ve slovenské koprodukci vznikl seriál s obdobným schématem Kriminálka Staré Město, kde se na scénáři jednotlivých dílů podílel současný úspěšný autor thrillerů píšící pod pseudonymem Dominik Dán (exkluzivní rozhovor s tímto autorem najdete na našich stránkách).

Pak přišly seriály, které se věnovaly konkrétním kauzám z nedávné minulosti – Expozitura (tzv. Berdychův gang) a Policajti z centra (mj. útěk Radovana Krejčíře). Po nich tu máme seriál, který se svým zaměřením více přibližuje zmíněnému „Andělu“ a jehož jednotlivé díly se věnují neznámějším případům vražd, které řešili po roce 1989 kriminalisté z oddělení vražd.

Logicky se nabízí otázka, co může seriál přinést nového. Předně je to osobnost současného šéfa výše zmíněného oddělení Josefa Mareše, který se na vyšetřování zfilmovaných kauz podílel a který je s Janem Malindou také spoluautorem scénáře. Tím by měla být zajištěna maximální autenticita jednotlivých epizod.

Případy 1. oddělení
Foto: © Vojtěch Hurych

Hned v prvním dílu se setkáváme s případem nalezené rozčtvrcené ženy. Části jejího těla byly pohozeny v kontejneru a v popelnici naproti domu, kde bydlela. Možná si na ten případ vzpomínáte stejně jako já, a to mj. díky deníku Blesk, který tehdy přispěchal s fotkou uříznuté hlavy na titulní straně s tím, že skončila v popelnici pod oknem bytu, ze kterého měla zavražděná výhled. A ani by to nebyl Blesk, kdyby to hned po odvysílání první epizody v následném nedělním magazínu nepřipomněl.
Druhá epizoda se točila kolem rovněž dobře známého případu tzv. fantoma z Jižního Města, který ve výtahu v panelácích přepadl a znásilnil několik žen. I na to si jistě řada diváků vzpomene. Další díl se pak věnoval přepadením a vraždám důvěřivých důchodkyň.

Tento článek vznikl po třetí odvysílané epizodě. Jaký si tedy můžeme o seriálu zatím udělat obrázek? Tak především se opravdu soustředí na to hlavní, a to je vyšetřování jednotlivých zločinů. Kriminalisty neukazuje jako supermany nebo geniální detektivy s mozkem Sherlocka Holmese, ale jako profesionály, kteří také někdy chybují, ale kteří svou cílevědomou a precizní prací nakonec dospějí k odhalení pachatele. Ne nadarmo se může tento elitní policejní útvar pochlubit až 95% objasněností hrdelních zločinů.
Scenáristé pohledy do soukromí vyšetřovatelů omezili na minimum a jen letmo vykreslují z detektivek obecně známé situace jako je nedostatek času pro rodinný život či obavy o dospívající dceru, která by se mohla stát další obětí sexuálního násilníka.

Případy 1. oddělení
Foto: © Vojtěch Hurych

Pod režijní vedení se podepsali Dan Wlodarczyk a Peter Bebjak, kteří oba už mají své zkušenosti s vedením herců ve zmiňované Kriminálce Anděl. Případy 1. oddělení se svým umírněným civilním laděním blíží téměř až k hranici hraného dokumentu. Herci tedy nemohou příliš přehrávat a „předvádět“ se, což se režisérům daří udržet. To ovšem neznamená, že bychom byli ochuzeni o známé tváře, a to jak v rolích vyšetřovatelů, tak v rolích zločinců nebo svědků.
Jaké herce tedy uvidíme? Po Policajtech z centra si roli kriminalisty znovu střihnul Filip Blažek, tentokrát coby kapitán Pražák. V roli jeho kolegy majora Kozáka se představí Ondřej Vetchý a rozšíří svou sbírku nekompromisních „správňáků“. Kolegu, který se nejraději prohrabuje v archivech a do terénu se moc nehrne, ztvárnil Miroslav Vladyka (poručík Sršeň). Jeho postava je zatím taková neslaná nemastná, v prvním dílu to dokonce vypadalo, že by byl schopen donášet na své kolegy. Dalším členem týmu vyšetřovatelů je kapitán Anděl, obsazen zatím neokoukaným hercem Petrem Stachem. Je to taková mladší kopie švédského představitele Mikaela Blomkvista, sukničkář a pro mě zatím jedna z nejsympatičtějších postav týmu. Bohužel byl po prvním dílu trochu odsunut do pozadí a vzhledem k tomu, že je podezřelý z toho, že donáší tajné informace tisku, tak doufám, že se s ním nerozloučíme.
Ansámbl vyšetřovatelů doplňuje Boleslav Polívka jako major Plíšek. Právě on je (pro leckoho v překvapivé roli) důkazem toho, že nelze ocejchovat jednotlivé postavy hned v úvodu. Po prvních dvou dílech jsem si říkal, k čemu tam tahle postava vlastně je, když oběma epizodami prošel pouze se stále stejným chápavým, vševědoucím a blahosklonným úsměvem typu „Vidíte? Já to věděl, já to říkal!“. Ve třetím dílu však už na sebe strhl více pozornosti, kdy jako vyšetřovatel měnil své metody tu za tvrdé a důrazné, tu za empatické, ale v obou případech vedoucích k požadovanému výsledku.

Případy 1. oddělení nejspíš budou seriálem, který si sice nezapamatujeme díky výjimečným hereckým výkonům a ani do detektivního žánru nepřinese žádné novátorské postupy, ale vzhledem k tomu, že nás chce především seznámit s nejzajímavějšími případy, které mají mnozí z nás dosud v paměti, to vůbec nevadí.
Možná si po letech konečně uděláme obrázek o tom, co se tehdy vlastně stalo, co předcházelo zatčení pachatele, jak komplikované či jednoduché to nakonec bylo. V mnoha případech jsme se totiž už o pachateli ani nedočetli, protože jsme prostě – ve shonu všedních povinností nebo dalších hrůzách hrnoucích se na nás ze zpráv – na celou věc zapomněli. V neposlední řadě můžeme nakonec dospět k závěru, že mnohé případy vypadají z titulních stran (hlavně bulvárních novin) mnohem hůře než se ve skutečnosti vyvinou a že za vším nestojí nějaké tajemné a bezcitné monstrum, ale prostá hádka, která „jen“ špatně skončila, přičemž za vším ostatním stál pud sebezáchovy pachatele.
Případy 1. odděleníAle abych to nezlehčoval, někdy je to i opačně – jen těžko si můžeme představit, s čím se musejí kriminalisté denně potýkat, téměř nikdy se nedozvíme všechny odpudivé detaily případy a nedokážeme si ani představit zármutek pozůstalých.
Dejme tedy dalším umělecky ztvárněným případům nedávné současnosti šanci. Dobrých českých detektivních seriálů není nikdy dost a tenhle má svým sympatickým civilním projevem šanci stát se jedním z nich.

Seriál vysílá ČT1 každé pondělí od 20.05.
Zdarma je včetně starších dílů legálně ke zhlédnutí na webu České televize.

Česko 2014
Scénář: Jan Malinda a Josef Mareš
Režie:
Dan Wlodarczyk, Peter Bebjak
Hrají: Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Petr Stach, Miroslav Vladyka, Filip Blažek, Miroslav Hanuš, Sabina Remundová, Slávek Bílský, Petra Hřebíčková, Zuzana Onufráková, Regina Rázlová, Jarmila Vlčková, Ondřej Malý, Igor Bareš, Jan Meduna, Radek Holub, Tomáš Kozák, Robert Poláček, Jiří Modranský, Anna Polívková, Josef Mareš, Jiří Král
Délka: průměrně 63 minut (14 epizod)
Mluveno česky
Oficiální stránka seriálu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10354229723-pripady-1-oddeleni/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA