Detektiv Michael Crow – Klauni (Ian Dachs)

klauni_ian_dachsNešikanujte spolužáky na základní škole – mohlo by se vám to v daleké budoucnosti vymstít! New Yorkem obchází sériový vrah, který své oběti po smrti zesměšňuje namalováním klaunských obličejů. Zastavit ho musí detektiv Crow za pomocí své přítelkyně Anne. Ale i ta je v ohrožení.

Detektiv newyorské policie Michael Crow si chce užít nastávající volný víkend. Se svou přítelkyní, doktorkou Anne Shawovou, vyráží v páteční podvečer na baseballový zápas. Mají slíbené protekční lístky od Annina spolužáka ze základní školy, nyní moderátorské hvězdy Stephena Byrda. Mají se s ním sejít před zápasem v jeho šatně v útrobách stadionu. Místo toho však společně s údržbářem a Stephenovým kolegou objeví jeho mrtvolu, s namalovaným klaunským obličejem.
Z volného víkendu nic není, vyšetřování se rozbíhá. Ukazuje se, že to není první vražda, podobné dvě už proběhly na jiných místech ve Státech. Ke spolupráci je přizvána i FBI a doktorka Shawová, aby pomohla sestavit psychologický profil pachatele. Právě ona by ale mohla být jednou z dalších obětí, neboť se ukazuje, že všichni zavraždění byli spolužáky jedné třídy. Stejně jako Anne Shawová…

Dřevěná bouda měla na délku sotva čtyři metry, na šířku tři. Byly v ní pohozené ztvrdlé pytle s cementem, malá hromádka písku, rezavé kolečko, stůl a překocené židle. Podlahu kromě hlíny pokrývaly zbytky papírových pytlů a novin. Až vzadu u stěny leželo jedno z ženských těl. Bylo naprosto evidentní, že tu leží delší dobu. Rozklad měkkých tkání byl ve značném stupni. Zmizely kontury obličeje a mrtvá vypadala spíš jako vypuštěná nafukovací panna. Už od dveří se šířil zápach hniloby. Před nimi leželo další tělo. Tahle mrtvá ale nebyla na místě dlouho. Obě zdobilo stejné líčení a nápis „Klaun“. Anne se nevydržela dívat příliš dlouho. Pach rozkládajícího se těla způsobil, že se jí zhoupl žaludek.
str. 41

Pod pseudonymem Ian Dachs najdeme českého textaře, scenáristu, redaktora a spisovatele Ivana Hladíka. Proslul mimo jiné jako muzikálový textař, a tak není divu, že na křest jeho (už druhé) knihy přišla ve druhé polovině listopadu do pražského knihkupectví Neoluxor i zpěvačka Bára Basiková (více se dočtete v naší reportáži).
Vydání knihy předcházela především reklama na Facebooku, kde byla vytvořena profilová stránka fiktivní postavy Michaela Crowa. Kromě toho, že upozorňovala na blížící se vydání knihy, přinášela i některé zajímavé postřehy a fotografie právě z nikdy nespícího města, kde se příběh z drtivé části odehrává.

Podzimní New York nasákl vůní tlejícího listí a svěží vítr tu vůni i se zbytky deště rozháněl na všechny strany. Ulice byly jako vždy plné lidí, ale po nějakém melancholickém smutku ani památky. Spousta lidí už pomalu kupovala vánoční dárky a všech se pomalu zmocňovala vánoční nálada, i když byl teprve konec října. Proud větru nesl jeden suchý list a na rohu páté jej upustil do kaluže. Ale to už z okna v pátém patře protější budovy nebylo vidět.
str. 153

Co se samotného románu týče, jde o klasický thriller, ve kterém přibývá mrtvých, stopy ukazují na toho či onoho, přičemž se ukazuje, že ne vždy je na první pohled vše tak jednoznačné. Tentokrát sice tušíme rozuzlení o dost dříve než detektivové, to však nebrání tomu, abychom si spád na konci příběhu neužili a o hlavní hrdiny se nebáli.

Tady je však třeba upozornit, že avizovaný thriller končí někde za polovinou knihy. Vše je odhaleno a vysvětleno a pak následuje zbývající polovina románu, s podtitulkem „Druhý pohled“. V ní se autor v retrospektivě vrací k tomu, jak se vlastně Michael s Annou seznámili.
Bylo při Michaelově prošetřování případu, ke kterému byla Anna přizvána coby konzultantka. Šlo o vyšetřování dvou podivných sebevražd, kdy zemřelí byli členy sekty tzv. Věčného řádu. Ta údajně dokáže pozůstalým zprostředkovat setkání se svými zemřelými blízkými. I když se zdá, že na dobrovolném odchodu obou dotyčných není nic podezřelého, Michael i Anna jsou stále více vtahováni do nevysvětlitelných událostí, kdy se jim začnou zjevovat mrtví příbuzní – Michaelovi jeho matka, která zemřela na rakovinu, a Anně její pětiletý bratr, který se kdysi nešťastnou náhodou utopil ve studni. Pátrání je zavádí dokonce až do Prahy, do tamějšího sídla řádu, kde se zdá, že by mohli nalézt odpovědi na své otázky.
Toto hledání a vlastně celý příběh seznámení Michala a Anny ale nijak nesouvisí s předcházejícím příběhem. Jde o poněkud neobvyklý počin, který může být chápán buď jako jakýsi bonus, i když vlastně ani o kriminální případ nejde, ale spíše o lehce duchařskou historkou. Nebo to lze brát jako další povídku, a celou knihu tak posunout spíše k označení „povídková“. Možná, že by si téma „nevěřící detektiv potkává duchy ve staré Praze“ zasloužilo rozsáhlejší zpracování.

Na besedě spojené s výše zmíněným křtem, autor zařazení odlišné druhé části vysvětluje tím, že sám má rád, když se o postavách, o kterých čte, dozví maximum. Případ klaunů začíná už v době, kdy hlavní dvojice již žije spolu, a tak si spisovatel řekl, že by třeba čtenáře zajímalo, jak se tato dvojice dala dohromady.

V obou částech své knihy však Ian Dachs zachovává svižné tempo a přehledný styl psaní. Jelikož většina z nás stejně nezná praktiky newyorského policejního sboru, nebudeme nejspíš v knize hledat nějaké chyby či nepřesnosti. Spisovatel nezapře sympatie k New Yorku, které s ním sdílím. Pokud máte toto město také v oblibě, bude vaše hodnocení možná o stupínek vyšší. Dachs/Hladík ovšem stejně poeticky dokáže popsat i atmosféru předvánoční Prahy, hezky píše i o vztahu Michaela a Anny. Jejich partnerský příběh je téměř idylický, je dokonalou reklamou na empatii a toleranci.

Pod sněhem byl kostel i náměstí Míru.
Dvě hodiny v noci. V celém městě je mnoho pokojů, mnoho postelí, v nichž spí hodně neznámých lidí. Někteří klidně a jiné uklidňují povědomé hlasy. Šeptají do snů, kde je nejspíš můžeme slyšet.
str. 227

V Klaunech mohou čtenáři očekávat klasický příběh o sériovém vrahovi, pátrání po něm a obvyklé snaze zastavit ho dřív, než si najde další oběť. Bude se líbit těm, co mají rádi New York a nemají rádi dlouhé příběhy (kniha se dá přečíst za jeden až dva večery). Pokud si Michaela a Annu oblíbíte, máte šanci s nimi zůstat ještě o něco déle, díky výše zmíněnému duchařskému bonusu.

Vydáno: Nakladatelství FRAGMENT, s. r. o. (2014)
256 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA