Ceny Edgar 2011

65. banket Edgar® Awards se konal 28. dubna 2011 v New Yorku, kde byly uděleny následující ceny.

Hlavní cenu (Grand Master) získala zakladatelka „ženské detektivky“ Sara Paretsky. Z knih česky vyšly pouze nominové Utajené zápisníky Agathy Christie a dále se objevují jména jako Tana French, Harlan Coben, David Morrell nebo Laura Lippman. Přestože se jména a názvy knih v nominacích a výhrách letošního roku opakují i v jiných soutěžích, pro nás zatím zůstávají neznámá. Z televizních epizod byly nominovány díly seriálu Perníkový táta nebo Patty Hewes – nebezpečná advokátka .

Best Novel (Nejlepší román)
Best First Novel By An American Author (Nejlepší prvotina amerického autora)
Best Paperback Original (Nejlepší originál v paperbacku)
Best Fact Crime (Nejlepší kniha literatury faktu)
Best Short Story (Nejlepší povídka)
Best Critical/Biographical (Nejlepší kritika/biografie)
Best Young Adult (Nejlepší kniha pro mládež)
Best Juvenile (Nejlepší kniha pro děti)
The Simon & Schuster – Mary Higgins Clark Award

Best play (Nejlepší hra)
Best Television Episode Teleplay (Nejlepší epizoda televizní hry)
Robert L. Fish Memorial Award  (za nejlepší prvotinu – povídku – amerického autora)

Grand Master
Sara Paretsky

Best Mystery Novel (Nejlepší detektivní román)
The Lock Artist, Steve Hamilton
Caught, Harlan Coben
Crooked Letter, Crooked Letter; Tom Franklin
Faithful Place, Tana French
The Queen of Patpong, Timothy Hallinan
I’d Know You Anywhere, Laura Lippman

Best First Novel by an American Author (Nejlepší prvotina amerického autora)
Rogue Island, Bruce DeSilva
The Poacher’s Son, Paul Doiron
The Serialist, David Gordon
Galveston, Nic Pizzolatto
Snow Angels, James Thompson

Best Paperback Original (Nejlepší originál v paperbacku)
Long Time Coming, Robert Goddard
The News Where You Are, Catherine O’Flynn
Expiration Date, Duane Swierczynski
Vienna Secrets, Frank Tallis
Ten Little Herrings, L.C. Tyler

Best Short Story (Nejlepší povídka)
“The Scent of Lilacs”, Doug Allyn (Ellery Queen Mystery Magazine)
“The Plot”, Jeffery Deaver ( First Thrills)
“A Good Safe Place”, Judith Green  (Thin Ice)
“Monsieur Alice is Absent”, Stephen Ross (Alfred Hitchcock Mystery Magazine)
“The Creative Writing Murders”, Edmund White (Dark End of the Street)

Best Critical/Biographical (Nejlepší kritika/biografie)
Charlie Chan: The Untold Story of the Honorable Detective and His Rendezvous with American History, Yunte Huang
The Wire: Truth Be Told, Rafael Alvarez
Agatha Christie’s Secret Notebooks: 50 Years of Mysteries in the Making, John Curran (Utajené zápisníky Agathy Christie, Knižní klub, 2010)
Sherlock Holmes for Dummies, Stephen Doyle & David A. Crowder
Thrillers: 100 Must Reads, editoři David Morrell a Hank Wagner

The Simon & Schuster – Mary Higgins Clark Award (Cena Mary Higgins Clark)
The Crossing Places, Elly Griffiths
Wild Penance, Sandi Ault
Blood Harvest, S.J. Bolton
Down River, Karen Harper
Live To Tell, Wendy Corsi Staub

Best Fact Crime (Nejlepší kniha literatury faktu)
Scoreboard, Baby: A Story of College Football, Crime and Complicity; Ken Armstrong a Nick Perry
The Eyes of Willie McGee: A Tragedy of Race, Sex, and Secrets in Jim Crow South; Alex Heard
Finding Chandra: A True Washington Murder Mystery; Scott Higham a Sari Horwitz
Hellhound on his Trail: The Stalking of Martin Luther King, Jr. and the International Hunt for his Assassin; Hampton Sides
The Killer of Little Shepherds: A True Crime Story and the Birth of Forensic Science; Douglas Starr

Best Juvenile (Nejlepší kniha pro děti 5-11 let)
Zora and Me, Victoria Bond a T.R. Simon
The Buddy Files: The Case of the Lost Boy, Dori Hillestad Butler
The Haunting of Charles Dickens, Lewis Buzbee
Griff Carver: Hallway Patrol, Jim Krieg
The Secret Life of Ms. Finkleman, Ben H. Winters

Best Young Adult (Nejlepší kniha pro mládež, 12-18 let)
The River, Mary Jane Beaufrand
Please Ignore Vera Dietz, A.S. King
7 Souls, Barnabas Miller a Jordan Orlando
The Interrogation of Gabriel James, Charlie Price
Dust City, Robert Paul Weston

Best play (Nejlepší hra)
The Psychic, Sam Bobrick (Falcon Theatre – Burbank, CA)
The Tangled Skirt, Steve Braunstein (New Jersey Repertory Company)
The Fall of the House, Robert Ford (Alabama Shakespeare Festival)

Best Television Episode Teleplay (Nejlepší epizoda televizní hry)
“Episode 1” – Luther, Neil Cross (BBC America)
“Episode 4” – Luther, Neil Cross (BBC America)
“Full Measure” – Breaking Bad, Vince Gilligan (AMC/Sony), česky Perníkový táta
“No Mas” – Breaking Bad, Vince Gilligan (AMC/Sony), česky Perníkový táta
“The Next One’s Gonna Go In Your Throat” – Damages, Todd A. Kessler,
Glenn Kessler & Daniel Zelman (FX Networks); česky Patty Hewes – nebezpečná advokátka

Robert L. Fish Memorial Award  (za nejlepší prvotinu – povídku – amerického autora)
„Skyler Hobbs and the Rabbit Man“ – Ellery Queen Mystery Magazine – Evan Lewis (Dell Magazines)

 

 

Share Button

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Markéta Harasimová Poháry touhy
Přihlásit zpravodaj

REKLAMA