Ceny Edgar

Mystery Writers of America (MWA) (Autoři detektivek Ameriky) je největším sdružením profesionálních autorů detektivek ve Spojených státech. MWA bylo založeno roku 1945 a sídlí v New Yorku. Mezi členy MWA patří většina velkých spisovatelů detektivky a literatury faktu, stejně jako scénáristé, dramatikové, editoři, vydavatelé a dalších odborníci z této oblasti.
V roce 2009 je prezidentem sdružení Lee Child po Harlanu Cobenovi.
MWA každoročně předává následující ceny:

Edgara

malou sošku Edgara Allana Poea. Cena je udělována v několika kategoriích jako detektivka, literatura faktu, televize, film a divadlo realizované a vydané v minulém roce.

Grand Master Award („Velmistrovská“ cena)

Grand Master Award je nejvyšší cenou udělovanou MWA. Touto cenou se hodnotí životní dílo osoby, která poskytla detektivnímu žánru důležitý přínos a vyznačuje se trvale vysokou kvalitou její práce. První „velmistryní“ se stala roku 1955 Agatha Christie.
The Ellery Queen Award

Cena Elleryho Queena byla poprvé udělena v roce 1983. Cena je udělována píšícímu týmu a významným lidem v oblasti vydávání detektivek (editoři, ale i filmoví a televizní producenti a vydavatelé). Cena je pojmenována pojmenována po autorském duu Frederic Dannay a Manfred B. Lee, známému spíše pod názvem Ellery Queen.

Ceny dle jednotlivých kategorií a let si můžete vyhledat na  www.theedgars.com/edgarsDB/index.php

(Noví držitelé cen s eventuálním uvedením českých titulů budou za každý rok uvedeni v novém článku.
Každá kategorie obsahuje nominace a červeně jsou označeni majitelé cen.)

Ceny za rok 2009
Grand Master
James Lee Burke
Sue Grafton

Best Novel (Nejlepší román)
C.J. Box: Blue Heaven; česky Policejní nebe, Reader’s Digest Výběr, 2009
Karin Alvtegen: Missing (Nezvěstná, Knižní klub, 2008)
Robert Ferrigno: Sins of the Assassin
Declan Hughes: The Price of Blood
Morag Joss: The Night Following
Lisa Lutz: Curse of the Spellmans

Best First Novel By An American Author (Nejlepší prvotina amerického autora)
Lin Francie: The Foreigner
Tom Epperson: The Kind One
David Fuller: Sweetsmoke
Charlie Newton: Calumet City
Justin Peacock: A Cure for Night

Best Paperback Original (Nejlepší originál v paperbacku)
Meg Gardiner: China Lake; česky Bezbožní svatí, Brána 2009
Alex Carr: The Prince of Bagram Prison
Christa Faust: Money Shot
Ed Gaffney: Enemy Combatant
Tom Piccirilli: The Cold Spot

Best Fact Crime (Nejlepší kniha literatury faktu)
Howard Blum: American Lightning: Terror, Mystery and the Birth of Hollywood, and the Crime of the Century
Simon Baatz: For the Thrill of It: Leopold, Loeb and the Murder That Shocked Chicago
T.J. English: Havana Nocturne: How the Mob Owned Cuba and Then Lost It to the Revolution
Jonathan Lopez: The Man Who Made Vermeers: Unvarnishing the Legend of Master Forger Hans van Meegeren
Kate Summerscale: The Suspicions of Mr. Whicher

Best Critical/Biographical (Nejlepší kritika/biografie)
Dr. Harry Lee Poe: Edgar Allan Poe: An Illustrated Companion to his Tell-Tale Stories
Frankie Y. Bailey: African American Mystery Writers: A Historical and Thematic Study
Leonard Cassuto: Hard-Boiled Sentimentality: The Secret History of American Crime Stories
David Geherin: Scene of the Crime: The Importance of Place in Crime and Mystery Fiction Jean Murley: The Rise of True Crime

Best Short Story (Nejlepší povídka)

T. Jefferson Parker: „Skinhead Central“ (Mystery Writers of America Presents: The Blue Religion)
Sean Chercover: „A Sleep Not Unlike Death“ (Hardcore Hardboiled)
David Edgerley Gates: „Skin and Bones“ (Alfred Hitchcock Mystery Magazine)
Laura Lippman: „Scratch a Woman“ (Hardly Knew Her)
Dominique Mainard: „La Vie en Rose“ (Paris Noir)

Best Juvenile (Nejlepší knihy pro děti)
Tony Abbott: The Postcard
Graeme Base: Enigma: A Magical Mystery
Patricia Reilly Giff: Eleven
Riford McKenzie: The Witches of Dredmoore Hollow
Brenda Seabrooke: Cemetery Street

Best Young Adult (Nejlepší knihy pro mládež)

John Green: Paper Towns
Siobhan Dowd: Bog Child
Jack D. Ferraiolo: The Big Splash
Susan Juby: Getting the Girl
Margot McDonnell: Torn to Pieces

Best Play (Nejlepší hra)

Ifa Bayeza: The Ballad of Emmett Till (Goodman Theatre, Chicago, IL)
Jeffrey Hatcher: Dr. Jekyll and Mr. Hyde, podle příběhu Roberta Louise Stevensone (Arizona Theatre Company)
Judy Klass: Cell (International Mystery Writers‘ Festival)

Best Television Episode Teleplay (Nejlepší epizoda televizního seriálu)
„Prayer of the Bone“ – Wire in the Blood, scénář Patrick Harbinson
„Streetwise“ – Law & Order: SVU, scénář Paul Grellong
„Signature“ – Law & Order: SVU, scénář Judith McCreary
„You May Now Kill the Bride“ – CSI: Miami, scénář Barry O’Brien
„Burn Card“ – Law & Order, scénář Ed Zuckerman & David Wilcox

Best Motion Picture Screen Play (Nejlepší filmový scénář)

In Bruges, scénář Martin McDonagh
The Bank Job, scénář Dick Clement & Ian La Frenais
Burn After Reading, scénář Joel Coen & Ethan Coen
Tell No One, scénář Guillaume Canet & Phillipe Lefebvre, podle knihy Harlana Cobena
Transsiberian, scénář Brad Anderson & Will Conroy

Robert L. Fish Memorial Award
Joseph Guglielmelli: „Buckner’s Error“ – Queens Noir

Raven Awards
Edgar Allan Poe Society, Baltimore, Maryland
Poe House, Baltimore, Maryland

The Simon & Schuster – Mary Higgins Clark Award
Bill Floyd: The Killer’s Wife, česky Sběratel očí, Alpress, 2008
S.J. Bolton: Sacrifice
Julie Kramer: Stalking Susan
Betsy Thornton: A Song for You
Louise Ure: The Fault Tree

Přehled všech ocenění na Centru detektivky

 

Share Button

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.